Jak zapobiec otyłości dzieci? "Marsz do łóżka!"

Problem otyłości dzieci wzrasta z roku na rok. Złe nawyki żywieniowe, za mało ruchu i wydłużające się godziny spędzane przed komputerem robią swoje. Jak zredukować ryzyko? Okazuje się, że rozwiązanie nie jest takie trudne: "Wysyłaj dziecko wcześniej do łóżka!" - podaje Daily Mail.

Dołącz do nas na Facebooku

Naukowcy z Australii, którzy dokładnie przeanalizowali styl życia 2,200 dzieci w wieku 9-16 lat, zauważyli ciekawą zależność. Okazuje się, że nie o ilość przespanych godzin chodzi, a o porę, o której pociechy idą do łóżka i tę, o której wstają. Jeśli dzieci kładą się i wstają dość późno, szansa na to, że będą otyłe, wzrasta o1.5 raza.

Skąd ta zależność? Powód jest prosty: jeśli nasze pociechy dłużej siedzą wieczorem przed telewizorem czy komputerem, to nawet, jeśli prześpią tę samą ilość godzin, co ich koledzy, którzy idą do łóżka wcześniej, mają aż dwa razy mniej energii od nich. Ci więcej, aż trzy razy chętniej spędzają czas przed telewizorem, ponieważ nie mają siły na inne zajęcia.

Co nowego?

Dotychczasowe badania pokazywały następującą zależność: dzieci, które śpią mniej godzin niż ich rówieśnicy, dużo częściej chorują oraz cierpią na otyłość. Okazuje się jednak, że te tylko o ilość przespanych godzin chodzi:

- Nowym odkryciem jest to, że nawet jeśli mamy tę samą liczbę przespanych godzin, to więcej otyłych dzieci znajdziemy wśród tych, które chodzą do łóżka później i później wstają - mówi dr Carol Maher z University of South Australia. - Okazuje się, że bardziej kluczowa jest pora, a nie czas sam w sobie.

Poranki są najlepsze

Oprócz tego, że dzieci, które wcześniej kładą się spać, mają więcej energii, zauważono jeszcze jedną rzecz.

- Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że dzieci rano po prostu chętniej są aktywne fizycznie niż wieczorem, kiedy czyha na nie zbyt wiele pokus takich, jak choćby różnego rodzaju programy telewizyjne - mówi dr Maher.

Kilka faktów

Podczas badań ustalono:

1. Te dzieci, które wcześniej się kładą i wstają, zazwyczaj robią to z 70-90 minutowym wyprzedzeniem w stosunku do swoich rówieśników.

2. "Ranne ptaszki" poświęcają średnio 27 minut dziennie więcej na  intensywne zajęcia ruchowe.

3. Te dzieci, które kładą się i wstają później, spędzają średnio 48 minut więcej przed telewizorem i komputerem niż "ranne ptaszki".

4. Body Mass Index (BMI)  tych dzieci, które kładą się później do łóżka, jest wyższy niż drugiej grupy. Częściej także cierpią na otyłość.

Chcesz wiedzieć, jak się zdrowo odżywiać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.