Kiedy mówimy o batatach gotowanych, musimy wspomnieć o tym, że są one bardzo zdrowe. Gotowane bataty są znacznie lepsze dla naszego organizmu niż tradycyjne ziemniaki. Zawierają dużo więcej wartości odżywczych niż zwykłe ziemniaki, które tak chętnie dodajemy niemal do każdego obiadu.
Warto wiedzieć, że bataty zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Należy tu wymienić choćby takie jak potas, wapń, magnez, fosfor czy sód. Są także wyjątkowo cennym źródłem licznych witamin. Jedząc je regularnie dostarczamy organizmowi między innymi witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP, kwasu foliowego), a także A, C, E. Bataty gotowane posiadają w swoim składzie także karotenoidy, które wpływają na kolor batatów. Gotowane bataty to także przeciwutleniacze i błonnik.
Bataty są niskokaloryczne i nie uczulają, tak jak ich tradycyjny odpowiednik. Jak więc gotować bataty? I gdzie je kupić?
Na początek zastanówmy się, gdzie kupić bataty. W tej chwili jest to tak popularne warzywo, że są one dostępne dosłownie wszędzie. Znajdziemy je w supermarketach, w małych osiedlowych sklepikach czy na targach i straganach. Kiedy zapytamy o nie w pobliskim warzywniaku, możemy być pewni, że je dostaniemy. Niestety jest to droższy dodatek do obiadu niż klasyczne ziemniaki. Bataty mogą kosztować nawet 20 złotych za kilogram.
Musimy także wiedzieć, że świeżość batatów jest niezwykle krótka. O ile zwykłe ziemniaki mogą leżeć tygodniami bez szkody dla ich walorów smakowych, właściwości czy świeżości właśnie, o tyle batatów nie warto kupować na zapas. Kilka dni w domowych warunkach to dla nich naprawdę długo. Mogą pojawić się na nich plamki, pleśń.
Podczas wyboru batatów, które chcemy ugotować na obiad, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze kupujmy te, które mają gładką i suchą skórkę. Nie mogą być obite czy popękane. Pod żadnym pozorem nie wkładaj batatów do lodówki. Lepiej, tak jak i klasyczne ziemniaki, przechowywać je w ciemnym, chłodnym miejscu.
„Jak przyrządzić bataty?”, „Jak gotować bataty?” – to częste pytania, które wpisujemy w wyszukiwarkę internetową. Liczymy na to , że poznamy odpowiedź na te nurtujące pytania zwykle przed ważnym rodzinnym obiadem, podczas którego chcemy zaskoczyć bliskim czymś zdrowym i przy tym oryginalnym. A bataty wpisują się w tę myśl idealnie. Są zdrowe i przy okazji stanowią modny, nieoklepany dodatek do dań.
Jak więc przyrządzić bataty? Przed gotowaniem należy je bardzo porządnie umyć. Zaleca się mycie w zimnej wodzie. Można je obrać ze skórki, ale nie jest to konieczne. Bataty można obrać dopiero po ugotowaniu.
Bataty można gotować na dwa sposoby. Jednym z nich jest gotowanie w całości. Wkładamy bataty w skórce do zimnej wody. Dzięki temu mamy pewność, że bataty ugotują się równomiernie. Druga metoda zakłada obranie batatów i pokrojenie ich w kostkę. Dopiero tak przyrządzone wrzucamy na gotującą się wodę. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim sposobie solimy wodę. Dodajemy niewiele soli – łyżka na litr wody wystarczy. Warto dodać także cukier. Tutaj starczy zaledwie jedna łyżeczka na litr wody.
Bataty gotujemy około 30 minut. Woda musi ponownie się zagotować, a bataty wypłynąć na wierzch. Możemy gotować bataty pod przykryciem. Wtedy znacznie skrócimy czas ich przyrządzania. Gotowane bataty sprawdzamy widelcem lub nożem. Ugotowane bataty, kiedy są miękkie, odcedzamy.
Warto wypróbować także puree z batatów. Poniżej zamieszczamy prosty przepis na puree z batatów.
Składniki: dwa bataty, koperek, jogurt naturalny (trzy łyżki), łyżka masła
Przygotowanie: Obierz bataty ze skórki. Pokrój na mniejsze kawałki i umyj. Włóż bataty do garnka, zalej zimną wodą. Dodaj masło i sól. Gotuj aż będą miękkie. Odcedź na sitku. Rozbij bataty tłuczkiem i dodaj koperek, jogurt naturalny. Możesz doprawić je białym pieprzem.