Czym jest dieta zegarowa?

Dieta zegarowa to dieta wyłącznie dla osób dorosłych, zdyscyplinowanych, zdrowych i świadomych tego, że - jeśli nie podąży za nią normalna dieta odchudzająca - efekty szybko znikną za sprawą efektu jo-jo. Przy takim nastawieniu dieta zegarowa pozwoli oczyścić organizm, a także zrzucić w krótkim czasie kilka kilogramów.

Na czym polega dieta zegarowa?

Dieta ta opiera się na ścisłym przestrzeganiu godzin kolejnych posiłków. Jest ona monotonna i nie należy do diet zbilansowanych, a jej efekty zależą od ilości wody związanej w organizmie, w związku z czym nadaje się bądź jako wstęp do normalnej, długotrwałej diety czy jako odtrucie organizmu, bądź też wreszcie jako dieta błyskawiczna, pozwalająca włożyć sukienkę rozmiar mniejszą na imprezę.

Dieta zegarowa: jadłospis

W przypadku wielu diet otrzymuje się wybór, przynajmniej w ramach pewnej kategorii składników, jakie jedzenie wolno nam spożyć (np. "musli z mlekiem lub jogurtem naturalnym"). W przypadku diety zegarowej tej dowolności praktycznie nie ma - jadłospis na kolejne trzy dni jest stały i niezmienny. Nie należy dodawać do niego żadnych elementów - gdy zalecane jest 20 dag mięsa, nie należy uzupełniać go o frytki.

- godzina 7.00 – jedna filiżanka zielonej lub czerwonej herbaty;
- godzina 9.00 – jajko na twardo i filiżanka czarnej kawy;
- godzina 11.00 – 10 dag chudego twarogu;
- godzina 13.00 – 20 dag gotowanego chudego mięsa lub ryby;
- godzina 15.00 – 20 dag owoców;
- godzina 17.00 – jajko na twardo oraz szklanka czarnej herbaty bez cukru;
- godzina 19.00 – szklanka soku pomidorowego, czerwonego barszczu (z kartonu, nie proszku) lub czerwonego wytrawnego wina.

Na czas diety należy zrezygnować z cukru oraz soli. Między posiłkami należy pić dużo wody, okazjonalnie z niewielką ilością soku z cytryny. Należy też mieć na uwadze, że dieta ta nie dostarcza zbyt wiele energii, a więc prawdopodobnie warto w te dni odpuścić sobie jakiekolwiek intensywne zajęcia (np. ćwiczenia fizyczne).

Dieta zegarowa: efekty

Efekty diety zegarowej mogą być różne, jak to zawsze bywa w przypadku diet. Zazwyczaj jednak pozwala ona na utratę około trzech kilogramów. Doskonale oczyszcza organizm, przez to czasami bywa zalecana jako dieta detoksykacyjna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.