Water walking

Aerobik wodny cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że polecany jest wszystkim - także kobietom w ciąży lub osobom w podeszłym wieku. Dzięki temu, że w wodzie ważymy mniej, możemy wykonywać ćwiczenia, które normalnie mogłyby okazać się zbyt przeciążające dla naszych stawów lub kręgosłupa.

Water walking to jedna z łagodniejszych odmian tej spokojnej oraz niekontuzyjnej formy aktywności. To mało wymagające ćwiczenie pozwala na połączenie ze sobą korzystnego wpływu chodzenia z zaletami pokonywania oporu wody. Ćwiczymy zatem równowagę i wzmacniamy mięśnie, jednocześnie nie obciążając stawów. Ryzyko kontuzji jest minimalne. Dlatego właśnie spacery w wodzie są szczególnie popularne pośród osób starszych, ale także cierpiących na nadwagę, bóle pleców, zapalenia stawów i inne schorzenia utrudniające poruszanie się.

Jak ćwiczyć? Na początek zacznij od chodzenia w wodzie po pas. Idź do przodu tak samo, jak chodzisz po ziemi. Pamiętaj o tym, by z każdym krokiem stawiać na podłożu całą stopę.

Latem możesz spacerować w jeziorze lub w morzu albo na odkrytym basenie, co pozwoli ci połączyć aktywność fizyczną z relaksem i odpoczynkiem. Zimą nie rezygnuj z aktywności: przenieś się na basen kryty. To ćwiczenie jest rewelacyjne zwłaszcza dla osób, które nie czują się pewnie w wodzie. Możesz chodzić tam, gdzie czujesz pewny grunt pod stopami, możesz też spacerować wzdłuż basenu (lub analogicznie - oddalać się od brzegu). Im głębiej się zanurzasz, tym większy opór wody musisz pokonać i ćwiczenie staje się trudniejsze, ale i efektywniejsze.

Pobaw się: spróbuj podnosić wysoko kolana lub zginać nogi w kolanach tak, by piętą dotknąć pośladka. Spróbuj zwiększać i zmniejszać tempo. Wypróbuj także spacerowanie do tyłu lub na boki - uruchomisz wtedy kolejne grupy mięśni.

Początkowo rób sobie krótkie spacery, nie forsuj się. Pięć-dziesięć minut wystarczy. Stopniowo zwiększaj zarówno tempo, jak i czas chodzenia. Jeśli spodoba ci się ta forma aktywności, możesz dodatkowo zainwestować w sprzęt, np. buty wodne (chroniące nogi i zapewniające większą przyczepność) lub specjalne hantle do ćwiczeń w wodzie.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że water walking jest znakomitym ćwiczeniem, które poprawia ogólną sprawność fizyczną bez ryzyka urazów czy przeciążeń. Jednak kobiety ciężarne, czy np. osoby z wadami serca powinny mimo wszystko skonsultować się z lekarzem przed podjęciem ćwiczeń.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.