Dieta HMR - na czym polega? Czy pozwoli uniknąć efektu jo-jo i zrzucić zbędne kilogramy?

Dieta HMR należy do krótkookresowych planów odżywiania, który obiecuje bardzo szybką utratę wagi. Czy jest bezpieczna i na czym konkretnie polega?

Wiele osób uważa, że jest to jedna z lepszych diet krótkoterminowych, która naprawdę wpływa na naszą walkę z odchudzaniem. Choć model cieszy się rosnącą popularnością, należy porządnie przeanalizować przed jego zastosowaniem wszystkie "za" i "przeciw". Dieta jest restrykcyjna i niesie spore ryzyko.

Zobacz wideo Jessica Mercedes przechodzi na dietę Adele

Dieta HMR - zasady

HMR czyli Health Management Resources zalecana jest przez dietetyków dla wszystkich, którzy chcą schudnąć, ale nie mają czasu na gotowanie. Według jej założeń, zamiast wysokokalorycznych potraw wybieramy... żywność paczkowaną, zaplanowaną przez dr Lawrence Stifler dla marki o tej samej nazwie, co dieta. Sam plan żywieniowy dzieli się na dwie fazy.

  • Faza pierwsza, podczas której spożywamy zalecone przez dietetyka produkty wspomnianej marki, a także dodatkowe porcje warzyw i owoców. Obowiązuje nas zasada 3+2+5, z czego mamy co najmniej trzy koktajle HMR, dwie przystawki, zgodne z założeniami diety oraz pięć porcji warzyw i/lub owoców.
  • Druga faza polega na stopniowym przywracaniu zwykłych produktów spożywczych i spożywaniu dwóch przekąsek w stylu HMR.

Cały program zaleca też aktywność fizyczną w trakcie stosowania diety. Według pomysłodawcy, osoba na diecie powinna spalać około 2000 kcal tygodniowo.

Dieta HMR - wady i zalety

Zalety diety

  • Zaleca zmniejszoną dawkę kalorii, co sprzyja odchudzaniu.
  • Nadaje się dla diabetyków.
  • Utrzymuje wysoki poziom błonnika, który powoduje uczucie sytości.
  • Jest łatwa do przestrzegania.

Wady diety

  • Tak niska dawka kalorii (a większość planów HMR ogranicza się do 1000-1500 kcal dziennie), może być szkodliwa dla zdrowia i nie dostarczyć właściwej ilości wszystkich składników odżywczych.
  • Nie jest to dieta długoterminowa, później trzeba bardzo uważać, aby zbędne kilogramy nie wróciły.

Aby dowiedzieć się więcej na temat jadłospisów HMR, porozmawiajcie z dietetykiem. Nigdy nie wprowadzajcie tak poważnych zmian w diecie na własną rękę. Niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.