Czym jest pamięć mięśniowa? Ta wiedza może ci pomóc w efektywniejszym ćwiczeniu

Kiedy już nauczysz się budować pewną siłę mięśni, twoje ciało "zapamiętuje" ruchy, dzięki czemu jesteś w stanie wykonać więcej powtórzeń. W jaki sposób wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Czy minęło trochę czasu od twojego ostatniego treningu? Nie przejmuj się! Dzięki zjawisku sprawności określanego jako pamięć mięśniowa możesz nie odczuwać tej przerwy aż tak boleśnie. Jak to się dzieje?

Czym jest pamięć mięśniowa?

Nazwa może być nieco myląca, ponieważ wszystkie zachodzące procesy mają miejsce w mózgu. 

Mówiąc najprościej, pamięć mięśniowa to neurologiczny system komunikacji między mięśniami, stawami, ścięgnami i więzadłami - mówi Marvin Burton, szef fitness w Anytime Fitness UK, w rozmowie z portalem "Rugby Observer".

Chociaż Twoje mięśnie w rzeczywistości nie mogą zapamiętać informacji, Burton wyjaśnia, że zawarte w mięśniach neurony połączone są z układem nerwowym, który jest z kolei połączony z obszarem mózgu odpowiedzialnym za motorykę. Niezależnie od tego, czy jest to przysiad, czy pompka, każdy ruch ciała zależy od mózgu, a powtarzanie ćwiczenia wystarczająco wiele razy wyzwala wzorce w obszarach mózgu odpowiedzialnych za nasze zdolności motoryczne.

Jak wykorzystać pamięć mięśniową w praktyce?

Zasadniczo, powtarzanie tych samych ćwiczeń oznacza, że ??czynności te z czasem zaczniemy wykonywać szybciej, płynniej i dokładniej. 

Pamięć mięśni jest zasadniczo tworzona poprzez powtarzanie”- mówi Burton - Jeśli ruch jest powtarzany konsekwentnie w czasie, można go wykonać mniejszym wysiłkiem i większą wydajnością.

Nowe treningi na początku niewątpliwie będą stanowić wyzwanie. Jednak im więcej trenujesz ten ruch, tym bardziej twoje ciało się z nim zapoznaje. Oprócz poprawy pamięci mięśniowej zdamy sobie sprawę, że możemy zwiększyć zakres ruchu i liczbę powtórzeń. Jest też wiele innych korzyści z wypróbowania nowych zajęć i dyscyplin. Dzięki pamięci mięśniowej zmniejsza się ryzyko kontuzji, nasze stawy stają się silniejsze, a organizm szybciej się regeneruje.

Zobacz wideo Kuba Przygoński pokazuje domowy trening bez sprzętu
Więcej o: