Co to jest zgaga? Kiedy iść do lekarza ze zgagą?

Zgaga to nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Chyba każdy doświadczył go choć raz. Może być wynikiem przejedzenia, niekiedy przyjmowanych leków. Bywa poważna i bywa objawem groźnych chorób. Co musisz o niej wiedzieć? Poznaj przyczyny zgagi i domowe sposoby na zgagę.

Co to jest zgaga? Przyczyny zgagi

Zgaga to nic innego jak bardzo nieprzyjemne, dokuczliwe i męczące pieczenie w okolicach przełyku, czasem mostka. Odczuwamy przykre dolegliwości, ponieważ cofają się soki żołądkowe do przełyku. Bezpośrednią i najczęstszą przyczyną zgagi jest choroba refluksowa. Jest to właśnie wspomniane cofanie się treści żołądkowej. Odpowiada za to zwieracz, który zarzuca pokarmy do wnętrza naszego układu pokarmowego.

Ponadto przyczyną zgagi może być także zwyczajne przepełnienie żołądka. Gdy zjemy za dużo, a na dodatek zbyt szybko lub nie pogryziemy wszystkiego, możemy zmagać się ze zgagą. Często przydarza się ona osobom, które zmagają się z przepukliną rozworu przełykowego, z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, z nacieczeniem rozrostowym żołądka po resekcji żołądka. Niekiedy może być też konekwencją chorób dróg żółciowych lub przyjmowania leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Zgaga pojawia się także często u kobiet w ciąży, a także u tych, którzy cierpią na zaburzenia psychonerwicowe. Oczywiście najczęściej jednak zgaga występuje przy niestrawności. Pojawia się ból brzuch w okolicach pępkach, wzdęcia oraz odbijanie.

Objawy zgagi mogą się nasilać, gdy jesteśmy w ciągłym stresie, nadużywamy alkoholu, palimy papierosy i jesteśmy wykończeni psychicznie czy fizycznie.

Co na zgagę?

W takich przypadkach, czyli gdy zgaga pojawia się sporadycznie i nie jest uznawana za chorobę, najlepiej zachować zdrowy rozsądek. Można przyjąć lek dostępny bez recepty na zgagę i objawy powinny ustąpić, a my niedługo po tym poczuć ulgę. Przede wszystkim jednak zgaga powinna dać nam nauczkę i powinniśmy rozsądniej spożywać pokarmy. Nie przejadać się, nie pić dużo alkoholu, nie palić papierosów.

Wszystkie leki dostępne bez recepty na zgagę działają bardzo podobnie. Zobojętniają one kwas solny zawarty w soku żołądkowym, a następnie powlekają błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy specjalną warstwą ochronną warstwą. W ten sposób odcinamy od żołądka i dwunastnicy kwas solny. Tabletki dodatkowo wpływają także na zmniejszenie ilości  gazów zgromadzonych w żołądku, dzięki czemu w jamie brzusznej znika uczucie przepełnienia.

Pamiętajmy jednak, że nie wolno nadużywać leków na zgagę. Jednorazowo nie wolno przyjmować więcej niż dwie tabletki.

Kiedy iść do lekarza ze zgagą? Zgaga czy refluks?

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie – kiedy iść do lekarza ze zgagą? Zawsze zaczynamy od leków bez recepty i ograniczenia jedzenia oraz picia. Gdy zdrowa dieta i leki nie przynoszą poprawy, koniecznie wybierzmy się na wizytę do lekarza. Nieleczony lub leczony źle refluks może prowadzić do owrzodzenia przełyku i trudności w jedzeniu. Ten stan może utrzymywać się długo, więc siłą rzeczy szybko i dużo tracimy na wadze. Pogłębiający się refluks doprowadza też do trudności z oddychaniem, może być odpowiedzialny za chrypę i krztuszenie się.

Domowe sposoby na zgagę

Tabletki dostępne bez recepty to jeden z lepszych domowych sposobów na zgagę. Ponadto możemy też zapobiegać zgadze. Powinniśmy starać się utrzymywać prawidłową wagę. Aby nam się to udało, unikajmy niezdrowej żywności. Jest także lista potraw, które przyczyniają się do zgagi. Znajdują się na niej choćby pomidory, czosnek, cebula, owoce cytrusowe, czekolada, mocna herbata, kawa, alkohol, napoje gazowane.

Powinniśmy czuć się lepiej, nie borykać z nawracającą zgagą, gdy ograniczymy spożycie tłuszczów. Warto jeść także często, ale niewielkie porcje. Lepiej nie objadać się przed snem i przed aktywnością fizyczną. Unikajmy też alkoholu, nie palmy papierosów.

A gdy zgaga nas już dopadnie, to włóżmy luźne ubranie, zdejmijmy pasek. W ten sposób wyrównamy ciśnienie w jamie brzusznej. Połóżmy się i odpocznijmy. Warto podnieść wezgłowie czy ułożyć poduszki na wysokość 10-15 cm. W ten sposób treści pokarmowe nie będą się cofać do przełyku. Można też leżeć na lewym boku. W tej pozycji żołądek będzie poniżej przełyku i także zapobiegnie to cofaniu się soku żołądkowego.

Więcej o: