Strój do biegania to podstawa treningu. Jak wybrać strój do biegania? Co jest potrzebne do biegania?

Jesteś początkującym biegaczem? Z pewnością wcześniej czy później skierujesz swoje kroki do sklepu sportowego. Pamiętaj, strój do biegania nie musi kosztować majątku! Podpowiadamy, jak wybrać strój do biegania? Poniżej znajdziesz rady dla początkujących i charakterystykę najlepszych ubrań do biegania.

Jak wybrać strój do biegania? Rady dla początkujących

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem i zastanawiasz się, jak wybrać strój do biegania? Na początku na pewno zniechęcą się ceny stroju i akcesoriów do biegania. Jednak niesłusznie! Nie sugeruj się cenami ubioru do biegania, które widzisz w sklepach sportowych w galeriach handlowych. Po pierwsze na początek nie potrzebujesz specjalistycznej odzieży. Po drugie, wiele z dostępnych stacjonarnie modeli koszulek czy butów znajdziesz znacznie taniej w sklepach internetowych.

Na pewno odpuść sobie na początek zakup wielu modnych akcesoriów do biegania. Pulsometr na ramię czy specjalna termoaktywna bielizna przyda się maratończykom. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w tej dyscyplinie, potrzebujesz szczerych chęci i dobrych butów. Biegać możesz bowiem w dowolnym stroju. Oczywiście z czasem warto zainwestować w specjalny ubiór czy akcesoria do biegania. Ale na wszystko przyjdzie czas! Co więc jest potrzebne do biegania?

Co potrzebne do biegania? Ubiór i akcesoria

W stroju do biegania na siłownię i w stroju do biegania na dwór najważniejsze są buty. Zgodzi się z tym każdy trener i każdy doświadczony trener. Dobre buty to wydatek przynajmniej 150-200 złotych. Droższe modele sprawdzą się dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów? Przede wszystkim obuwie musi solidnie amortyzować stopę. Większość osób biega po twardej nawierzchni – na przykład chodnikach czy ścieżkach w parku – a każde uderzenie stopy o takie podłoże bardzo obciąża stopy. Jeśli buty nie będą dobrze amortyzować wstrząsów, może szybko dość wystąpić ból. Szczególnie narażona są nasze kolana.

Ponadto buty do biegania koniecznie powinny dobrze trzymać stopę. Co to oznacza w praktyce? Cholewka buta musi być na tyle elastyczna, aby zapewniać stopom wygodę. Ale powinna być przy tym na tyle wytrzymała, żeby zapewnić stopom stabilność i wsparcie. Stopa nie może „latać” w bucie.

Obuwie do biegania musi być więc idealnie dopasowane. Właściwy rozmiar to tak naprawdę pół rozmiaru większy niż ten, który nosimy na co dzień.

Najlepsze ubranie do biegania, czyli jakie?

Koszulka i spodnie do biegania to kolejne elementy stroju biegacza. Możesz biegać w dresie, możesz biegać w wyciągniętym T-Shircie. Na początek wystarczy. Z czasem jednak warto wybrać ubranie specjalne do tego zdania.

Koszulka z krótkim rękawem powinna być dość obcisła. Lepiej nie wybierać bawełnianych, bo bawełna chłonie pot i zaburza proces wymiany cieplnej. Warto wybrać też z materiału termoaktywnego. W ten sposób nie musimy się martwić o wentylację.

Natomiast, gdy jest chłodniej, przyda się bluza do biegania. Także warto wybrać tę wykonaną z syntetycznych materiałów, które odprowadzając wilgoć. Może, a nawet powinna być jednak nieco luźniejsza niż koszulka.

Spodnie lub legginsy do biegania powinny być w miarę obcisłe. W ten sposób dość szybko odparowują pot z powierzchni ciała i dodatkowo nie krępują ruchów tak jak obszerne dresy. Dobrym pomysłem są legginsy o długości ¾, sprawdzą się wtedy zarówno latem, jak i wiosną czy jesienią.

Ubranie, odzież do biegania – pozostałe elementy stroju biegacza

Co jeszcze potrzeba do biegania? Kobiet powinny pomyśleć o wygodnym staniku sportowym. Podczas biegania piersi odbijają się od ciała. Biust musi być ustabilizowany, inaczej możesz rozciągnąć skórę. Piersi stracą sprężystość.

Ponadto warto pomyśleć o skarpetkach termoaktywnych. Dzięki nim ograniczysz pocenie się. Przyda się także zegarek z pulsometrem. Będziesz na bieżąco z własnym pomiarem ciała. Jeśli wolisz biegać z telefonem, bo tam masz aplikacji do biegania, pomyśl o opasce na ramię z miejscem na smartfon.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.