Surówka jabłko marchew - to nasze najlepsze przepisy! Jakie właściwości kryje taka surówka?

Marchewka i jabłka to podstawowe składniki, które znajdziemy niemal w każdej kuchni. Kupimy je o każdej porze roku, są smaczne i pożywne. Przede wszystkim jednak bardzo zdrowe! Zaleca się je już w diecie najmłodszych dzieci. To od nich rozpoczyna się rozszerzanie diety niemowląt. Warto więc jeść je jak najczęściej, na przykład w postaci surówki jabłko marchew. Jakie właściwości kryje ona w sobie?

Surówka jabłko marchew - jakie ma właściwości?

Marchewki i jabłka znajdują się w jadłospisie większości diet odchudzających. W 100 gramach marchwi znajduje się bowiem tylko 41 kalorii, a jednocześnie bardzo dużo błonnika. Ten, jak wiadomo, jest sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. Najlepiej oczywiście spożywać marchew na surowo. Surówka jabłko marchew powinna więc tym bardziej zagościć w naszym jadłospisie na stałe. Okazuje się, że po ugotowaniu zwiększa się jej indeks glikemiczny. Oznacza to, że niedługo po jej zjedzeniu uczucie głodu może powrócić.

Pamiętajmy także, że to warzywo, które zawiera dużo beta-karotenu, witaminy C i potasu. Jest także cennym źródłem fosforu, wapnia i witamina K. Beta-karoten jest przeciwutleniaczem. I to dość silnym. Jeśli będziemy go systematycznie dostarczać do organizmu, poskutkuje to nie tylko pięknym, oliwkowym kolorytem skóry, lecz także zmniejszymy w ten sposób ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworu.

Drugim kluczowym składnikiem surówki jabłko marchew jest oczywiście jabłko. Także jest niskokalorycznym produktem, które zawiera sporo błonnika pokarmowego. Daje więc uczucie sytości i znacząco usprawnia przemianę materii. Warto wiedzieć, że w jabłkach znajdują się pektyny, które. Usprawnianiają one trawienie, a ponadto wiążą niektóre metale ciężkie. Świetnie wpływają na florę bakteryjną i obniżają poziom cholesterolu. Jabłka koniecznie także spożywajmy na surowo. Choćby właśnie we wspomnianej surówce jabłko marchew. W ten sposób dostarczymy najwięcej witaminy C do organizmu. Niestety obróbka termiczna sprawia, że wiele witaminy się wytrąca.

Surówka jabłko marchew ma więc wiele cennych właściwości. To więc doskonały pomysł dla osób, które są na diecie lub po prostu chcą prowadzić zdrowy styl życia. Właściwości marchwi i jabłka sprawią, że nasz organizm dostanie solidną dawkę witamin, składników odżywczych, a przy tym szybko i skutecznie pozbędziemy się uczucia głodu.

Pamiętajmy jednak, aby kupować owoce i warzywa z pewnych źródeł. Czasem te brzydsze, bardziej pomarszczone są o wiele zdrowsze! Dla naszego dobra lepiej wybierać te, które nie były pryskane, nie zostały nawożone sztucznymi środkami. A takie uprawy znajdziemy w ekologicznych gospodarstwach i doświadczonych rolników.  Niestety pestycydy sprawiają, że owoce i warzywa, które powinny pomagać i dbać o nasze zdrowie, często zamieniają się w produkty szkodliwe dla człowieka.

Poniżej znajdziecie sprawdzony przepis na surówkę jabłko marchew. Pasują one zarówno do dań obiadowych - świetnie komponują się z klasycznymi potrawami, takimi jak kotlety, ziemniaki, sosy mięsne, ale sprawdzą się także jako pojedyncze danie, które na przykład zabierzemy do pracy w formie lunchu czy drugiego śniadania.

Surówka jabłko marchew - jak zrobić?

Surówka jabłko marchew  - przepis

Składniki: cztery/pięć średniej wielkości marchewek, dwa średnie jabłka (najlepiej twarde i lekko kwaśne), kilka łyżek kwaśnej śmietany 18 proc., sok z jednej cytryny, garść posiekanego szczypiorku, przyprawy do smaku

Przygotowanie: Porządnie umyj jabłka i marchewki. Obierz je ze skórki. Zetrzyj je na tarce o grubych oczkach. Możesz oczywiście użyć w tym celu specjalnej szatkownicy. Następnie wyciśnij sok z cytryny i polej nim jabłko. Wymieszaj, dopraw do smaku. Ewentualnie możesz dodać kilka łyżek kwaśnej śmietany. Uzyskasz w ten sposób delikatniejszą, bardziej aksamitną konsystencję.

Surówka jabłko marchew - ile ma kalorii?

W powyższym przepisie znajdziesz niewiele kalorii. Oczywiście jeśli nie dodasz śmietany lub ograniczysz jej ilość. W 100 gramach surówki jabłko marchew możesz spodziewać się około 150 kcal.

Więcej o:
Copyright © Agora SA