Dieta lniana pozwala szybko i skutecznie oczyścić wątrobę, usunąć złogi z jelita grubego i pozbyć się nadmiaru wody z tkanek. Dodatkowo nauczysz się panować nad apetytem i przyspieszysz spalanie tłuszczu. Za wszystkie te wspaniałości odpowiedzialna jest doktor Johanna Budwig. Warto jej zaufać, bo była aż siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla.
Podstawowym założeniem w diecie doktor Budwig jest to, że głównym jej składnikiem jest nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno. Jest to prosta dieta, choć wiąże się z wykluczeniem wielu składników – choćby masła, margaryny, cukru każdego rodzaju, produktów przetworzonych i wszystkich olejów.
Dieta lniana została opracowana w latach 50-60. XX wieku i jej głównym zadaniem miało być wsparcie osób chorych na nowotwory oraz inne choroby cywilizacyjne. Naukowczyni przekonywała (i miała rację!), że proponowane przez nią metody są skuteczne także w wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeniach, na przykład chorobach naczyniowych i przewodu pokarmowego, problemach skórnych, otłuszczeniu wątroby, czy nawet przy stwardnieniu rozsianym, pasożytach.
Dieta lniana to dieta nisko węglowodanowa. Działa silnie oczyszczająco. Z tego powodu zaleca się stosowanie diety lnianej w jej łagodnej, długofalowej formie. Dietę lnianą jednodniową, która jest bardzo rygorystyczna, powinny stosować wyłącznie osoby absolutnie zdrowe. Poniżej znajdziecie zasady diety lnianej doktor Budwig i przykładowy jadłospis jednodniowej diety lnianej dla osób całkowicie zdrowych.
Podstawową zasadą w diecie lnianej doktor Budwig jest wykluczenie z posiłków złych tłuszczów. Przez pierwsze cztery tygodnie wszystkie tłuszcze zwierzęce i kiepskiej jakości tłuszcze roślinne są zabronione. Zastępujemy je olejem lnianym, ewentualnie kokosowym. Te dobre tłuszcze tworzą podstawowy składnik odżywiania.
Ponadto spożywamy siemię lniane, które dostarcza nam cynku i jest bogate w fitohormony, czyli środek skuteczny w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Siemię lniane zalane wodą pęcznieje, i przy okazji po zjedzeniu odczuwamy sytość.
Kolejnym produktem do wykorzystania w przepisach diety lnianej jest kaszka lniana razowa. W procesie jej wytwarzania nie usuwa się okrywy nasiennej. Z tego powodu kaszka razowa jest ciemniejsza i zachowuje odżywcze bogactwo siemienia, czyli błonnik rozpuszczalny oraz białko. Zawarty w niej kwas fenolowy oraz flawonoidy dodatkowo działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ułatwiają szybsze usuwanie toksyn z organizmu.
Wśród produktów zalecanych w przepisach diety lnianej znajdziemy specjalną pastę doktor Budwig. Składa się ona z oleju lnianego i twarogu. Oba składniki ucieramy na gładką masę i spożywamy choćby na kanapkach.
Jeśli chodzi o produkty zakazane, to konieczne jest wyeliminowanie wszelkich środków konserwujących i wzmacniających smak. Oprócz tego wyłączamy z diety lnianej: cukier, sztuczne słodziki, produkty wysoko przetworzone.
Dieta lniana trwa około dwóch-trzech tygodni. Można schudnąć dwa kilogramy tygodniowo.
Jednodniowa dieta lniana to dieta tylko dla osób zdrowych. Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:
6:00-7:00 – szklanka wyciśniętego soku z kiszonej kapusty
8:00 – zielona herbata, owsianka z siemieniem lnianym, pastą dr Budwig
10:00 – sok wyciśnięty z marchwi lub jabłka
11:00 – dwa plastry żółtego odtłuszczonego sera i kilka winogron
12:30 – surówki z dowolnych warzyw podane z pastą dr Budwig, do tego kasza gryczana, olej lniany do polania
15:00 – sok z ananasa
18:00 – bulion warzywny z dodatkiem oleju lnianego
Dieta lniana odchudzająca cieszy się dobrymi opiniami. Nie jest jednak zalecana dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz młodzieży. Głównym tego powodem jest ubogość kaloryczna. W diecie lnianej spożywamy 1200 kalorii dziennie.