Jednodniowa dieta lniana - zasady, opinie i jadłospis. Czy to dieta, która pomoże nam schudnąć?

Siemię lniane ma szereg wspaniałych właściwości. Między innymi odchudzających. Okazuje się, że na diecie lnianej można sporo schudnąć! Jak ją stosować? Na czym polega dieta lniana i jednodniowa dieta lniana?

Dieta lniana jednodniowa a dieta lniana

Dieta lniana pozwala szybko i skutecznie oczyścić wątrobę, usunąć złogi z jelita grubego i pozbyć się nadmiaru wody z tkanek. Dodatkowo nauczysz się panować nad apetytem i przyspieszysz spalanie tłuszczu. Za wszystkie te wspaniałości odpowiedzialna jest doktor Johanna Budwig. Warto jej zaufać, bo była aż siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla.

Podstawowym założeniem w diecie doktor Budwig jest to, że głównym jej składnikiem jest nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno. Jest to prosta dieta, choć wiąże się z wykluczeniem wielu składników – choćby masła, margaryny, cukru każdego rodzaju, produktów przetworzonych i wszystkich olejów.
Dieta lniana została opracowana w latach 50-60. XX wieku i jej głównym zadaniem miało być wsparcie osób chorych na nowotwory oraz inne choroby cywilizacyjne. Naukowczyni przekonywała (i miała rację!), że proponowane przez nią metody są skuteczne także w wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeniach, na przykład chorobach naczyniowych i przewodu pokarmowego, problemach skórnych, otłuszczeniu wątroby, czy nawet przy stwardnieniu rozsianym, pasożytach.

Dieta lniana to dieta nisko węglowodanowa. Działa silnie oczyszczająco. Z tego powodu zaleca się stosowanie diety lnianej w jej łagodnej, długofalowej formie. Dietę lnianą jednodniową, która jest bardzo rygorystyczna, powinny stosować wyłącznie osoby absolutnie zdrowe. Poniżej znajdziecie zasady diety lnianej doktor Budwig i przykładowy jadłospis jednodniowej diety lnianej dla osób całkowicie zdrowych.

Dieta lniana – przepisy i zasady

Podstawową zasadą w diecie lnianej doktor Budwig jest wykluczenie z posiłków złych tłuszczów. Przez pierwsze cztery tygodnie wszystkie tłuszcze zwierzęce i kiepskiej jakości tłuszcze roślinne są zabronione. Zastępujemy je olejem lnianym, ewentualnie kokosowym. Te dobre tłuszcze tworzą podstawowy składnik odżywiania.
Ponadto spożywamy siemię lniane, które dostarcza nam cynku i jest bogate w fitohormony, czyli środek skuteczny w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Siemię lniane zalane wodą pęcznieje, i przy okazji po zjedzeniu odczuwamy sytość.

Kolejnym produktem do wykorzystania w przepisach diety lnianej jest kaszka lniana razowa. W procesie jej wytwarzania nie usuwa się okrywy nasiennej. Z tego powodu kaszka razowa jest ciemniejsza i zachowuje odżywcze bogactwo siemienia, czyli błonnik rozpuszczalny oraz białko. Zawarty w niej kwas fenolowy oraz flawonoidy dodatkowo działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ułatwiają szybsze usuwanie toksyn z organizmu.

Wśród produktów zalecanych w przepisach diety lnianej znajdziemy specjalną pastę doktor Budwig. Składa się ona z oleju lnianego i twarogu. Oba składniki ucieramy na gładką masę i spożywamy choćby na kanapkach.
Jeśli chodzi o produkty zakazane, to konieczne jest wyeliminowanie wszelkich środków konserwujących i wzmacniających smak. Oprócz tego wyłączamy z diety lnianej: cukier, sztuczne słodziki, produkty wysoko przetworzone.
Dieta lniana trwa około dwóch-trzech tygodni. Można schudnąć dwa kilogramy tygodniowo.

Jednodniowa dieta lniana – jadłospis

Jednodniowa dieta lniana to dieta tylko dla osób zdrowych. Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:
6:00-7:00 – szklanka wyciśniętego soku z kiszonej kapusty
8:00 – zielona herbata, owsianka z siemieniem lnianym, pastą dr Budwig
10:00 – sok wyciśnięty z marchwi lub jabłka
11:00 – dwa plastry żółtego odtłuszczonego sera i kilka winogron
12:30 – surówki z dowolnych warzyw podane z pastą dr Budwig, do tego kasza gryczana, olej lniany do polania
15:00 – sok z ananasa
18:00 – bulion warzywny z dodatkiem oleju lnianego

Dieta lniana – opinie

Dieta lniana odchudzająca cieszy się dobrymi opiniami. Nie jest jednak zalecana dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz młodzieży. Głównym tego powodem jest ubogość kaloryczna. W diecie lnianej spożywamy 1200 kalorii dziennie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA