Program Clean Gut został stworzony przez amerykańskiego doktora Alejandro Jungera, który dokonał przełomowego odkrycia w dziedzinie medycyny.
Stwierdził, że ludzie coraz częściej chorują, ponieważ ich organizm nie jest sobie w stanie poradzić z ilością toksyn, które przenikają do ich organizmu każdego dnia. Wpływają na to warunki, w jakich dzisiaj żyjemy. Poziom szkodliwych substancji i toksycznych związków rośnie, a nasze organizmy nie nadążają się do tej sytuacji przystosować.
Tak powstał program Clean Gut, który proponuje nam 3-tygodniową kurację oczyszczającą jelita. Junger twierdzi, że jelita są najsłabszym punktem naszego organizmu - cierpią najbardziej wskutek stworzonych przez nas nienaturalnych warunków życia.
Junger zapewnia też, że każda osoba, która żyje w dużym mieście, ma w jakimś stopniu uszkodzone jelito. To z kolei w przyszłości może być przyczyną różnego rodzaju chorób.
Program oczyszczania jelit składa się z dwóch faz.
W pierwszej fazie przez 21 dni spożywamy śniadania w postaci płynnej, a obiady i kolacje przygotowujemy ze specjalnego jadłospisu Clean Gut. Jest to faza oczyszczania jelita.
Druga faza wygląda nieco inaczej. Przez pierwszy tydzień drugiej fazy ponownie wprowadzamy pewne pokarmy do swojej diety. Pozwoli to zidentyfikować, które produkty nie sprzyjają długotrwałemu zdrowiu naszych jelit.
W drugiej fazie utworzysz swój własny plan dietetyczny, który będzie dopasowany do twoich specyficznych potrzeb i stylu życia.
Program Clean Gut bazuje na czterech filarach naprawy jelita: usuwaj, zastępuj, ponownie zaszczepiaj i naprawiaj.
I filar - usuwaj
Polega na usunięciu z jelita wszystkiego, co nie sprzyja jego optymalnemu funkcjonowaniu. Przede wszystkim są to toksyczne mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy i toksyczne cząsteczki.
Trzeba pamiętać, że nawet jedząc produkty bez toksycznych cząsteczek w naszym jelicie mogą zachodzić toksyczne reakcje. Przyczynia się do tego gluten, nabiał i zboża.
Usuwamy za jednym zamachem wszystkie pokarmy, które uniemożliwiają lub opóźniają regenerację jelita.
Podczas I fazy należy pamiętać też o tym, by unikać stresujących sytuacji i toksycznych substancji chemicznych.
II filar - zastępuj
Produkty, które są dozwolone w programie Clean Gut zawierają wszystkie ważne dla nas składniki odżywcze, takie jak: magnez, witaminy, tłuszcze i dobre białka. Ponadto stworzone zostaną warunki, które pozwalają na lepsze wchłanianie się ich.
III filar - ponownie zaszczepiaj
Nie wystarczy jedynie usunąć złe mikroorganizmy z naszego jelita. Musimy również zaszczepić dobre bakterie. Pomogą nam w tym priobiotyki i prebiotyki, których dostarczymy w trakcie realizowania programu Clean Gut.
IV filar - naprawiaj
Podczas tego etapu naprawisz błonę śluzową jelita, która wyścieła jego ścianę. Zapobiegniesz jego nieszczelności i nadmiernej przepuszczalności.
1. Dieta oczyszczająca jelita koncentruje się na przyjmowaniu lekkostrawnych pokarmów, które zawierają niewiele cukru i unikaniu tych, które przyczyniają się do zaburzenia pracy naszych jelit.
2. Zasada 80-20. Twój talerz w 80% powinien być wypełniony zielonymi warzywami liściastymi i zwykłymi warzywami, a w 20% białkami i dobrymi tłuszczami. Nie musisz liczyć kalorii!
3. Przestań jeść, gdy będzie w 80% syty. To znacznie poprawi twój proces trawienia.
4. Łącz świadomie produkty:
- warzywa i warzywa zielone + białka zwierzęce (ryby, mięso, jajka)
- warzywa i warzywa zielone + białka roślinne (np. soczewica)
- nie łącz białek zwierzęcych z białkami roślinnymi!
DOZWOLONE:
- warzywa liściaste i inne świeże warzywa
- soczewicę, komosę ryżową
- dzikie ryby
- mięso zwierząt roślinożernych
- jajka
- kiszonki
- orzechy, nasiona i masło orzechowe (max jedną garść dziennie)
- awokado
- kokosa
- świeże i mrożone jagody
ZAKAZANE:
- glutenu
- produktów mlecznych
- cukrów przetworzonych
- alkoholu
- kofeiny
- roślin strączkowych
- ryżu
- soi
- ziemniaków
- kukurydzy
- niemal wszystkich owoców
Pamiętaj, by w trakcie trwania diety przyjmować witaminy (zwłaszcza z grupy B), minerały i priobiotyki.
PO WSTANIU: wypij szklankę wody z sokiem z połowy cytryny.
ŚNIADANIE: zielony koktajl (np. 220 ml przefiltrowanej wody, 80?110 ml mleka bez składników mlecznych, 2 szklanki liści szpinaku, pół awokado, 2 łyżki masła migdałowego, 1 łyżka białka w proszku, 2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego, szczypta soli morskiej, stewia do smaku).
OBIAD: np. zupa dyniowa z curry (2 szklanki obranej i pokrojonej w kostkę dyni piżmowej, 2 łyżki oliwy extra virgin plus dodatkowa ilość do pieczenia, sól morska, 1 cebula pokrojona w kostkę, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki świeżego rozdrobnionego imbiru, 2 szklanki bulionu warzywnego lub z kurczaka, 1 szklanka mleka kokosowego, 1 łyżka curry, szczypta pieprzu kajeńskiego, sok z 1 limonki).
KOLACJA: sałatka (np. sałatka Cezar z młodym jarmużem:1/3 szklanki pestek dyni, 3szklanki ciasno upakowanych liści młodego jarmużu, 2 jaja na twardo, obrane i pokrojone, 3?4 łyżki płatków drożdżowych, 1 szklanka pieczonej dyni piżmowe. Dressing do sałatki: oliwa z oliwek extra virgin, 3 ząbki czosnku, rozdrobnione, sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku).
W ciągu tych 7 dni ponownie wprowadzaj gluten i produkty mleczne. Podczas tej fazy odkryjesz, które produkty ci nie służą, czyli np. wywołują stany zapalne, zakwaszenie, niestrawność, reakcje alergiczne lub nietolerancje pokarmowe.
22 i 23 dzień: wprowadź gluten ( spożywaj do 2 lub 3 razy dziennie)
23 i 24 dzień: tylko dieta Clean Gut ( pozwoli to przetestować kolejny toksyczny wyzwalacz - produkty mleczne)
26 i 27 dzień: wprowadź produkty mleczne ( spożywaj 2 lub 3 razy dziennie)
28 dzień: zastanów się, które produkty ci służą, a które nie
Możliwe reakcje:
- brak reakcji (możesz spożywać gluten i nabiał częściej niż raz w tygodniu)
- łagodna reakcja (spożywaj nabiał i gluten raz w tygodniu)
- silna reakcja (usuń nabiał i gluten ze swojej diety)
Pamiętaj, że z czasem możesz zacząć testować inne toksyczne wyzwalacze, takie jak kukurydza, jajka, soja, czerwone mięso, ziemniaki, itp.
Cukier, kofeina i kawa również są toksycznymi wyzwalaczami. Nieco innymi niż nabiał i gluten, gdyż uzależniają.
Postaraj się wyeliminować te trzy produkty ze swojej diety. Możesz spróbować odstawić je za jednym zamachem lub robić to pulsacyjnie, czyli np. wyeliminuj je na tydzień lub miesiąc i zobacz, jak zachowuje się twój organizm.
Pamiętaj, że nie musisz ich wykluczać ze swojej diety na całe życie. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na piwo lub słodkie ciastko i delektuj się tym. Pamiętaj, najważniejsze jest dostrzeżenie ścisłego związku między tym co jesz, a tym jak się czujesz.
Po zrealizowaniu programu Clean Gut będziesz się cieszyć wspaniałym samopoczuciem. Poczujesz się pełen energii i sił witalnych.
Poprawi się jakoś twojego trawienia, zwiększy się jasność umysłu, a na dodatek zgubisz kilka kilogramów.
Pamiętaj, że te rezultaty możesz podtrzymać, postępując nadal zgodnie z głównymi zasadami programu i wcielając je w życie.
Na podstawie książki "Dieta oczyszczająca jelita. Rewolucja zdrowotna CLEAN GUT", wydawnictwa Laurum.