Diety oczyszczające - więcej szkody niż pożytku?

Kto z nas nigdy nie próbował cudownych diet oczyszczających? Głodówki, diety na sokach, racje żywnościowe na poziomie 500 kalorii, dwa dni na jabłkach, a może tydzień na warzywach? Nie przemawia to za zdrowiem, jednak ciągle wierzymy w cudowne slogany 5 kg w 5 dni.

Dołącz do nas na Facebooku

Jak to działa

Dieta oczyszczająca - jak sama nazwa wskazuje - ma za zadanie oczyścić nasz organizm ze szkodliwych związków. Co przez to rozumiemy? Na co dzień konsumujemy dużo przetworzonego chemicznie jedzenia, pijemy kawę czy alkohol, niektórzy palą papierosy. Liczy się też cukier i sól. Nadmiar toksyn może doprowadzić do powstania wielu groźnych chorób. Pamiętajmy, że nawet jeśli dbamy o to, by nasza dieta była zdrowa, szkodliwe substancje czają się na nas w jedzeniu. Konserwanty, pestycydy, resztki nawozów, a nawet metale ciężkie z każdym kęsem przedostają się do naszego organizmu. Diety oczyszczające pozwalają również uregulować prace jelit i innych narządów układu trawienia.

Z czym to się je

Jest wiele rodzajów tego typu diet. Zaczynając od spożywania jednego produktu przez tydzień, a kończąc na samym piciu wody, soków i ziołowych naparów. Dietetycy sugerują, że najzdrowsza będzie dieta urozmaicona. Zacznie się rygorystycznie, ale stopniowo będziemy do niej wprowadzać różnego typu składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje. Diety oczyszczające mogą trwać od 2 dni do kilku tygodniu.

Podzielone opinie

Niektórzy dietetycy uważają diety oczyszczające za idealny wstęp do diet odchudzających i modelowania sylwetki. Często bywa, że są sposobem na odpokutowanie świątecznego obżarstwa. Jednak nie wolno się podczas nich głodzić, bowiem to przynosi sporo zniszczeń w organizmie, obniża przemianę materii przez co jesteśmy ospali, a w przyszłości możemy mieć problemy z wagą. Co więcej, podczas długotrwałego głodu organizm nie pobiera energii tylko z tłuszczu, ale również z białka. Na dodatek powstają szkodliwe metabolity - ciała ketonowe, których obecność dodatkowo zatruwa organizm.

Złoty środek

Diety oczyszczające warto stosować, ale najpierw powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować - przechodząc na dietę lekkostrawną. Podstawą diety oczyszczającej powinny być warzywa, owoce, produkty zbożowe i fermentowane napoje mleczne. Ważne, aby się nie głodzić, tylko jeść pięć posiłków dziennie. Istotne jest spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej od 2-3 litrów. Uczucie lekkości i przypływu sił witalnych odczujemy już po kilku dniach diety.

Do dzieła!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.