Połączył on w swojej metodzie sposób odżywiania z aktywnością fizyczną. A oto dlaczego dieta ta nazywa się dietą 5 czynników:
* Program trwa 5 tygodni * Należy spożywać 5 posiłków dziennie - taka liczba posiłków "podkręci" metabolizm, przy jednoczesnym zniwelowaniu uczucia głodu * Każdy posiłek powinien zawierać 5 składników odżywczych (błonnik, zdrowe tłuszcze, węglowodany o niskim IG - indeksie glikemicznym, pełnowartościowe i nisko tłuszczowe białko oraz napoje bez dodatku cukru, tj. herbata, kawa, woda mineralna w ilości minimum 2 litrów na dobę) * Dopuszczalne jest 5 dni oszustwa (raz w tygodniu można sobie pozwolić na kontrolowane "pofolgowanie sobie" i lekkie odstępstwa od diety, oczywiście bez skrajnego obżarstwa) * Przez 5 dni w tygodniu powinno się ćwiczyć przez 25 minut - nie są wymagane forsowne, długotrwałe treningi lecz ćwiczenia ogólnorozwojowe o umiarkowanym lub lekkim stopniu intensywności. Bez aktywności fizycznej strata zbędnych kilogramów jest znacznie utrudniona, co zostało już niejednokrotnie udowodnione.
Metoda Pasternaka nie jest restrykcyjnym sposobem odżywiania, nie są bowiem określane dokładne porcje posiłków, z tym że dzienna kaloryczność nie powinna przekraczać 1400 kcal. Odpowiednio zbilansowany jadłospis, oparty na łatwych w przygotowaniu potrawach wg autora gwarantuje utratę wagi, bez ryzyka wyniszczenia organizmu. Elementy tej diety warto stosować na co dzień, można ją traktować jako gotowy przepis na poprawę jakości życia - zarówno kondycji fizycznej jak i psychicznej. O skuteczności diety świadczyć mają również nienaganne sylwetki gwiazd otwarcie przyznających się do stosowania diety pięciu czynników. Sam Pasternak twierdzi, iż wprowadzając sugerowane przez niego zasady żywienia w połączeniu z aktywnością ruchową możemy stracić do 7kg w ciągu pięciu tygodni, nie ryzykując efektem jo-jo. Podsumowując, dieta pięciu czynników stanowi połączenie sposobu odżywiania z aktywnym stylem życia, czego efektem mają być korzystne zmiany w sylwetce - trwałe pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, w połączeniu z poprawą kondycji psychicznej.
Przykładowy jadłospis:
Śniadanie
Wariant I: Omlet z 10 ubitych białek, wymieszanych z naturalnym serkiem homogenizowanym (ok. 100 g) lub serkiem ziarnistym, z dodatkiem warzyw np. kolorowych papryk oraz świeżych ziół (szczypiorek, koperek, natka pietruszki)
Wariant II: Jajecznica z 5 białek, pomidorów i chudej wędliny (2-3 plasterki)
Wariant III: tost francuski
Przekąska: Wariant I: Koktajl z truskawek (szklanka) i jogurtu naturalnego (ok. 150 g) Wariant II : Serek wiejski (ok. 150 g), jabłko Wariant III: Niskotłuszczowy jogurt naturalny (ok. 150g), nektarynka
Lunch: Wariant I: Około 150 g piersi z indyka, sałatka z sałaty i pomidorków koktajlowych, kromka pieczywa razowego. Wariant II: sałatka z gotowanego mięsa drobiowego (100g), pomidorów, 3 jaj, cebulki i świeżych ziół, z dodatkiem 2 łyżek oliwy z oliwek Wariant III: 150 g polędwicy wołowej grillowanej, gotowane brokuły, sałatka z pomidorów
Podwieczorek: Wariant I: sałatka owocowa Wariant II: koktajl z owoców sezonowych lub mrożonych Wariant III : sałatka z tuńczyka ( 80g tuńczyka, cebulka, pomidor, ogórek kiszony, szczypiorek)
Kolacja: Wariant I: 150 g piersi z kurczaka gotowane na parze z warzywami (marchewką, selerem, cukinią), 50g dzikiego ryżu Wariant II: Łosoś pieczony na grillu ( 150 g), kalafior gotowany na parze, sałatka z pomidorów, 50 g pełnoziarnistego ryżu Wariant III: kurczak po seczuańsku