Gotu kola. Wspomaga regenerację organizmu, działa antydepresyjnie oraz zwalcza cellulit

Gotu kola, inaczej wąkrota azjatycka to roślina lecznicza o wielu zastosowaniach. Rośnie w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata oraz charakteryzuje się bardzo kompleksowym działaniem na cały organizm. Ze względu na swoje bogate właściwości oraz wpływ na organizm zaliczana jest do rodziny adaptogenów.

Gotu kola - właściwości

Jako adaptogen poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza napięcie nerwowe i obniża wrażliwość na stres. Ułatwia koncentrację oraz wspomaga procesy uczenia. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, gdyż stymulacja syntezy kolagenu poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Wspomaga regenerację kości, stawów i mięśni, również w przypadku dużego obciążenia fizycznego i intensywnej eksploatacji u sportowców oraz osób aktywnych. Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Przyspiesza gojenie ran i blizn oraz działa przeciwbakteryjnie. 

Gotu kola - zastosowanie

Wąkrota azjatycka znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu chorób naczyń krwionośnych, gruźlicy, oparzeń, marskości wątroby oraz stanów zmęczenia psychicznego i fizycznego. Stosowana jest również w medycynie estetycznej ponieważ zwalcza cellulit oraz rozstępy. Skutecznie opóźnia procesy starzenia, a także pomaga w regulowaniu hormonów tarczycy.

Gotu kola - dawkowanie

Najczęściej wąkrotę azjatycką stosuje się w postaci tabletek lub naparów, ale można także robić z niej miejscowe okłady zewnętrzne. Zalecana dawka uzależniona jest od określonych schorzeń, które chcemy zwalczyć. Przykładowo, dawkę 200 mg dziennie zaleca się w przypadku suplementacji jako adaptogen podnoszący ogólną sprawność organizmu, zaś dawkę do 600 mg stosuje się pomocniczo w chorobie Alzheimera. Dopuszczalne jest jednoczesne stosowanie preparatów wewnętrznie i zewnętrznie.

Gotu kola - przeciwwsazania

Gotu kola jest środkiem bezpiecznym. Stosując zalecane dawki, nie stwierdza się skutków ubocznych. Ostrożność powinny jednak zachować dzieci i kobiety w ciąży. Przedawkowanie wąkroty azjatyckiej może skutkować podrażnieniem nabłonków i krwawieniem oraz stanem zapalnym błon śluzowych.

Zobacz także: Moringa. Bomba witaminowa i bogactwo antyoksydantów

5 ćwiczeń na pośladki z Kasią Oleśkiewicz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.