Jako adaptogen poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza napięcie nerwowe i obniża wrażliwość na stres. Ułatwia koncentrację oraz wspomaga procesy uczenia. Ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, gdyż stymulacja syntezy kolagenu poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Wspomaga regenerację kości, stawów i mięśni, również w przypadku dużego obciążenia fizycznego i intensywnej eksploatacji u sportowców oraz osób aktywnych. Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Przyspiesza gojenie ran i blizn oraz działa przeciwbakteryjnie.
Wąkrota azjatycka znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu chorób naczyń krwionośnych, gruźlicy, oparzeń, marskości wątroby oraz stanów zmęczenia psychicznego i fizycznego. Stosowana jest również w medycynie estetycznej ponieważ zwalcza cellulit oraz rozstępy. Skutecznie opóźnia procesy starzenia, a także pomaga w regulowaniu hormonów tarczycy.
Najczęściej wąkrotę azjatycką stosuje się w postaci tabletek lub naparów, ale można także robić z niej miejscowe okłady zewnętrzne. Zalecana dawka uzależniona jest od określonych schorzeń, które chcemy zwalczyć. Przykładowo, dawkę 200 mg dziennie zaleca się w przypadku suplementacji jako adaptogen podnoszący ogólną sprawność organizmu, zaś dawkę do 600 mg stosuje się pomocniczo w chorobie Alzheimera. Dopuszczalne jest jednoczesne stosowanie preparatów wewnętrznie i zewnętrznie.
Gotu kola jest środkiem bezpiecznym. Stosując zalecane dawki, nie stwierdza się skutków ubocznych. Ostrożność powinny jednak zachować dzieci i kobiety w ciąży. Przedawkowanie wąkroty azjatyckiej może skutkować podrażnieniem nabłonków i krwawieniem oraz stanem zapalnym błon śluzowych.
Zobacz także: Moringa. Bomba witaminowa i bogactwo antyoksydantów