Dieta Candida

Kandydoza to w ostatnim czasie bardzo kontrowersyjna dolegliwość. Pojawiło się bowiem wiele osób zajmujących się medycyną alternatywną, które twierdzą, że to grzybica ogólnoustrojowa jest przyczyną większości chorób - nie zaś bakterie czy wirusy. Według lansowanych przez nie tez nawet co trzecia osoba na świecie może być zarażona i o tym nie wiedzieć, natomiast antybiotykoterapia jest nieskuteczna (pomagają tylko specjalne, sprzedawane przez nich preparaty). Oczywiście tradycyjna medycyna ma inne zdanie - grzybice uogólnione to niezbyt wielki problem dotykający małego procenta populacji.

Niezależnie od tego, co myślimy o tym kontrowersyjnym ruchu, faktem jest, że kandydoza jest rzeczywistą jednostką chorobową. Grzyby z rodzaju Candida potrafią zainfekować skórę, błony śluzowe, paznokcie, a okazjonalnie także spowodować infekcję uogólnioną. Faktem jest też, że specjalna dieta wspomaga walkę z drożdżycą.

Na czym polega Dieta Candida Albicans?

 

Dieta wspomagająca walkę z grzybami to dieta w pierwszej kolejności eliminująca cukry proste i węglowodany złożone, czyli: cukier, fruktozę (świeże owoce itp.), miód, zboża, warzywa strączkowe i wysokoskrobiowe (np. ziemniaki, kukurydzę, groszek) oraz produkty mleczne (laktozę). Przyczyna jest prosta — wszystkie te składniki "żywią grzyba", cytując jedną ze stron zwolenników diety. Rzeczywiście: cukry proste i złożone są doskonałą pożywką dla infekcji grzybiczych i zaleca się ich ograniczenie lub nawet wyeliminowanie osobom walczącym z grzybicami.

Co wolno jeść na diecie Candida?

 

Przede wszystkim należy sięgać po produkty naturalne i nieprzetworzone. W miarę możliwości warto także unikać jednolitego jadłospisu kilka dni z rzędu, żeby uniknąć ewentualnych alergii, na które szczególnie podatne są właśnie osoby z kandydozą. Jednocześnie powinno się stosować się do ogólnych zaleceń dietetycznych, tzn. jeść mniejsze porcje, ale częściej - pięć lub sześć razy dziennie. W związku z wykluczeniem cukrów z diety, należy zastąpić je produktami zawierającymi tłuszcze (zwłaszcza roślinne) i białka.

Przykładowy przepis diety Candida

 

Sałatka z kurczaka:
- pierś z kurczaka,
- miks sałat,
- cukinia,
- oliwki,
- pestki dyni,
- oliwa z oliwek,
- pomidory.

Pierś z kurczaka kroimy w kostkę i smażymy na oleju rzepakowym. Cukinię kroimy w kostkę i gotujemy przez około 8 minut. Mieszamy warzywa, dodajemy kurczaka, polewamy oliwą z oliwek i posypujemy pestkami dyni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.