Grzybek tybetański - na czym polega kuracja?

Grzybek tybetański nazywany również grzybkiem kefirowym lub grzybkiem jogów hinduskich. Dzięki niemu można przygotować własny kefir, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi. Czym jest grzybek tybetański i jak się go hoduje?

Grzybek tybetański - właściwości

W zależności od tego, w jaki sposób je hodujemy przypominają najczęściej niewielkie różyczki kalafiora o białej barwie. Mogą osiągać rozmiary od 3 do 25 milimetrów. Kolonie bakterii i drożdży znajdują się w galaretowej osłonce, a dzięki ich zawartości przygotowany kefir ma prozdrowotne właściwości.

Kefir przygotowany z użyciem grzybka tybetańskiego wpływa nie tylko na układ pokarmowy. Ma działanie detoksykujące, oczyszczające i dostarcza wiele składników mineralnych oraz witamin. Regularne spożywanie napoju przyspiesza przemianę materii, mobilizuje układ odpornościowy, a także niweluje negatywne skutki szybkiego i stresującego trybu życia.

Poprawia również kondycję włosów, paznokci oraz skóry.

Sprawdź: Skuteczne odchudzanie - jak unikać najniebezpieczniejszych pułapek?

Zobacz: Jak schudnąć 10 kilo?

Dlaczego grzybek tybetański ma tyle korzystnych działań?

Wszystko związane jest ze składem grzybka, którego tworzą liczne bakterie i drożdże. To dzięki ich zawartości przygotowany napój wpływa w taki pozytywny sposób na nasz organizm.

Większość dolegliwości oraz złe samopoczucie wywoływane jest przez niekorzystną mikroflorę jelitową - niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, stres, używki doprowadzają do zaburzeń w jelitach, a to negatywnie działa na cały organizm.

Napój przygotowany z użyciem grzybka tybetańskiego dostarcza takich bakterii jak: L. lactis, L. mesenteroides, L. kefiri, L. acidophilus, L. caucasicus, L. Bulgaricus i wiele innych. Dodatkowo w skład grzybka tybetańskiego wchodzą jeszcze drożdże. Co ciekawe są one zawieszone w kefiranie, łączącej wszystkie drobnoustroje w żywy organizm.

Zobacz: Suplementy na odchudzanie - czy warto je stosować?

Sprawdź: Spalanie tłuszczu - jak je przyspieszyć?

Grzybek tybetański - zastosowanie

Grzybek stosuje się przede wszystkim do produkcji kefirów, ale można również przygotować własny twaróg. Wystarczy do szklanego naczynia włożyć grzybka tybetańskiego, a następnie zalać go 1 szklanką mleka. Bardzo ważne, żeby było to mleko świeże, a nie UHT lub przegotowane. Mleko przetworzone jest zbyt wyjałowione, przez co hodowla grzybka może się nie udać.

Taki słoik nakrywa się gazą i zabezpiecza gumką recepturką. Należy przechowywać go w temperaturze pokojowej przez 24 godziny. Słoika nie ruszamy, aż do momentu oddzielenia grzybka od kefira. Najlepiej zawartość słoika wylać na sitko.

Grzybka należy delikatnie opłukać letnią wodą, a kefir wypić. Czynności powtarzamy, pamiętając o tym, aby nie uszkodzić grzybka.

Bardzo ważne jest, aby do produkcji kefiru używać tylko szklanych lub plastikowych przedmiotów.

Zobacz: Zielona kawa - cenne wsparcie dla będących na diecie

Sprawdź: Serwatka a odchudzanie

Kuracja grzybkiem tybetańskim

Kuracja powinna trwać około 20 dni, a przygotowany napój należy wypijać przed snem. Po tym czasie należy przerwać kuracje na 10 dni. Grzybka tybetańskiego nie powinny używać osoby, które mają problem z trawieniem laktozy, podczas stosowania antybiotyków oraz osoby z cukrzycą. Stosowanie w ciąży lub podczas karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Grzybek tybetański - przechowywanie i skutki uboczne

W trakcie hodowli ilość grzybka może wzrosnąć, a jeśli nie mamy ochoty produkować więcej napoju można go zamrozić lub ususzyć. Trzeba pamiętać, że na początku przygody z piciem kefiru zbyt duża jego ilość może przyczyniać się do spowolnienia perystaltyki jelit.

Dlatego zawsze zaczyna się od mniejszych ilości kefiru, stopniowo zwiększając jego dawkę.

Grzybek tybetański - gdzie kupić?

Grzybek tybetański dostępny jest w niektórych sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych. Najlepiej jednak zdobyć go od znajomego, który już sprawdził jego działanie. Cena grzybka jest różna, ale w większości przypadków wynosi około 30 złotych za kilka szczepów.

Sprawdź: Białko serwatkowe - gdy trenujesz lub pragniesz schudnąć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.