Parmezan - ser Włoski
Być w regionie Emilia-Romania i nie jeść parmezanu, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. Ser ten jest uznawany za specjał i dumę Włoch. Słynny na cały świat włoski ser powstaje z sera krowiego w regionach: Parma, Emilia-Romania, Modena, Bolonia oraz Mantua.
Wyjątkowy smak Parmezanu
Jedząc parmezan wyczujemy świeży, owocowy i słodki smak, z nutą ananasową. Jego konsystencja jest dość specyficzna - zwarty, a zarazem kruchy i grudkowaty. Ma pikantny, intensywny smak i zapach. Charakteryzuje go i odróżnia od innych serów jasnożółty, twardy, ziarnisty miąższ. Jest to ser dojrzewający od roku do trzech lat. Stąd też jego wysoka cena i dość oszczędne użytkowanie w dodawaniu do potraw.
Wartości odżywcze
Parmezan nie tylko charakteryzuje niepowtarzalny smak i aromat, ale przede wszystkim ogromne wartości odżywcze. 100 gram tego produktu organizm człowieka trawi w 45 minut, przy czym dla porównania, taką samą ilość innego sera bądź mięsa, przez około cztery godziny. Dlatego też parmezan jest zalecany niemowlętom oraz małym dzieciom ze względu na jego lekkostrawność . Spożywanie tego sera jest też korzystne w przypadku schorzeń układu trawiennego: zawiera 17% aminokwasów, które nie wymagają trawienia.
Produkcja parmezanu
Metody produkcji nie zmieniają się od wielu lat. Ser wytwarza się z mleka surowego pochodzącego od krów pasionych jedynie trawą i sianem. Parmigiano Reggiano powstaje w 492 małych serowniach. Z 16 litrów mleka można wytworzyć kilogram parmezanu. Aby otrzymać krąg o średnicy 45 cm, wysokości 24cm i wadze 36 kg zużywa się 576 litrów mleka. Są trzy rodzaje tego sera: młody - dojrzewający przez 1 rok, stary - dojrzewający przez 2 lata, bardzo stary - 3 letni.
Do parmezanu używa się specjalnej tarki z szufladką, nożyka w kształcie migdałka oraz małego widelca z pękatą rączką. Parmigiano Reggiano przez Włochów często jest nazywany serem stołowym, bo zawsze jest na nim obecny.
Parmezan w kuchni
Parmezan posiada wiele zastosowań jako dodatek do mnóstwa potraw. Nie nadaje się do konsumpcji wyłącznie w zestawie serów na desce, ale także w postaci tartej, jako dodatek smakowy. Parmezan nadaje się jako składnik do najróżniejszych typów sałatek . Najczęściej łączony z najróżniejszymi warzywami i makaronem Taki posiłek będzie zastrzykiem wielu substancji odżywczych, węglowodanów, ale dzięki obecności parmezanu stanie się też bardziej lekkostrawny. Również dodaje się go do mięs, np. kurczaka, gdyż roztopiony idealnie urozmaica smak potraw. Nie zapominajmy o klasycznym zastosowaniu parmezanu. Czym byłoby spaghetti i pizza bez tego charakterystycznego smaku? Jako naturalny wzmacniacz smaku, mimo posiadania nieskromnej ilości kalorii (100g-452kcal) posiada mnóstwo odchudzających walorów z racji swojej lekkostrawności. Posiada też cenne substancje - jest źródłem aminokwasów , wapnia, witamin, przyspiesza tempo metabolizmu, więc sprzyja osobom dbającym o swoją sylwetkę.
Warto pamiętać o cenie sera, która świadczy o jego wysokiej jakości. Jeżeli chcemy spróbować prawdziwego parmezanu, a nie startej mieszanki najróżniejszych serów, musimy przygotować się na koszt - około 100 złotych za kilogram. Ale czy nie warto, by poczuć niepowtarzalny smak najlepszego włoskiego sera?