Upalna joga

Joga niejedno ma oblicze, a o jej niesamowitym wpływie na organizm mówi się coraz więcej. Bikram joga, czyli jej gorąca odmiana jest metodą, która na Zachodzie cieszy się ogromnym powodzeniem i jest już stosowana od lat. Mamy nadzieję, że niedługo pojawi się również w Polsce.

Czym jest Bikram joga i na czym polega jej wyjątkowość? Bikram joga jest specyficznym stylem jogi opatentowanym przez Bikrama Choudhury. Ćwiczenia wykonuje się w temperaturze 38 stopni celsjusza i 50% wilgotności. Bikram Choudhury stał się sławny jako nauczyciel jogi gwiazd z Hollywood. Ćwiczył od trzeciego roku życia, a jako nastolatek był już sławny. Wypadek przy podnoszeniu ciężarów na tyle poważnie uszkodził mu kolano, że lekarze nie dawali mu już szans na chodzenie, nie wspominając o powrocie do praktyki jogi. On sam jednak nie miał zamiaru się poddać. Opracował nowy system jogi, który umożliwił mu ćwiczenia. Dziś staje się on znany i ceniony na całym świecie. Głoszone przez twórcę bikram jogi brzmi: joga zdziała dla ciebie cuda i nigdy nie jesteś na to zbyt stary, ani zbyt chory!

Bikram joga to 26 pozycji wykonywanych w sekwencji, w pomieszczeniu podgrzanym do temperatury  38' Celsjusza. Każdą pozycję powtarza się zwykle dwa razy w określonej kolejności. Nie wszystkim to odpowiada, jednak ma to kreślony cel - wspomaga medytację. Podczas ćwiczeń wykonuje się Kapalabhati pranayama czyli "oddech ognia". Są to dwa ćwiczenia oddechowe, które mają pomóc uczestnikom w wykorzystaniu jak największej powierzchni płuc. Bikram jest bowiem zdania, że niektórzy ludzie korzystają tylko z 50% swoich oddechowych możliwości - ze szkodą dla zdrowia i samopoczucia. Wszystkie pozycje wykonywane są w głębokiej koncentracji. Metoda jest dość dynamiczna i wymaga określonej sprawności i wytrzymałości od praktykujących. Ćwiczenia w wysokiej temperaturze powodują intensywne pocenie się, dzięki czemu pozwalają na usuwanie toksyn. Wysoka temperatura i wilgotność ułatwiają również rozciąganie.

Z czasem powstała również inna odmiana bikram jogi - gorąca joga, która różni się nieznacznie temperaturą w pomieszczeniu. W gorącej jodze jest przeważnie kilka stopni mniej niż w Bikram. Należy pamiętać, że joga to również praca z umysłem. Spokój i medytacja w warunkach podwyższonej temperatury może wydawać się czymś niewykonalnym. Faktycznie stanowi duże wyzwanie, jednak intensywne uwalnianie z organizmu toksyn, ma bardzo korzystny wpływ na ćwiczących i pod koniec zajęć większość z nich z łatwością osiąga stan głębokiej relaksacji.

Joga Bikram jest silnie nastawiona na dzielenie się pozytywnymi emocjami. Rzeczywiście, pod koniec zajęć często można poczuć bardzo pozytywną energię. Intensywność zajęć pozwala na uwolnienie się od złych emocji. Wielu ćwiczącym sprawia to ogromną satysfakcję.

Bikram opracował swój system ćwiczeń jako metodę terapeutyczną. Na zajęciach z gorącej jogi jak i bikram jogi silny nacisk kładziony jest na "medytację w ruchu". W bikram jodze instruuje się ćwiczących, aby nie zwracali uwagi na pot i czy mokre ubranie, lecz skupiali się na ćwiczeniach. Metody te znacząco wzmagają koncentrację, chociaż oczywiście nie wszyscy są w stanie podołać trudom tak wymagającej praktyki.

Bikram joga niesie ze sobą dodatkowe korzyści. W wysokiej temperaturze mięśnie i ścięgna łatwiej się rozciągają. Opada napięcie, dzięki czemu jest się mniej narażonym na urazy. Dodatkowo bikram joga wspomaga utratę wagi, poprawia również stan naszej skóry. Zwiększa świadomość ciała i zmniejsza skutki stresu, poprawia równowagę, koordynację i koncentrację. Oczyszcza zarówno umysł jak i ciało. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy USA gorąca joga Bikrama zbiera bardzo entuzjastyczne recenzje. Wciąż czekamy na to, by pojawiła się również w Polsce!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.