Parafina - zastosowanie, właściwości. Do czego służy parafina?

Parafina - jej właściwości lecznicze i kosmetyczne znane są od wieków, ale nadal nie tracą na wartości. Do czego służy parafina? Jakie są jej właściwości i zastosowanie?

Parafina to pochodna ropy naftowej. Parafina nie rozpuszcza się w wodzie i potrafi magazynować dużą ilość ciepła. Dzięki tym dwóm właściwościom znajduje zastosowanie w kosmetyce i medycynie.

Parafina - jakie są jej rodzaje?

Istnieją trzy rodzaje parafiny:
- parafina ciekła - jest bezbarwna i bezwonna,
- parafina miękka - topnieje w 45-50 stopniach Celsjusza,
- parafina twarda - topnieje w 60 stopniach Celsjusza.

Parafina - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Dzięki temu, że parafina w łatwy sposób gromadzi i długo utrzymuje ciepło, to często jest wykorzystywana w celach rozgrzewających np w przypadku stanów zapalnych, usprawnieniu krążenia, infekcji dróg oddechowych, chorób narządów ruchu. Jest często wykorzystywana przez fizjoterapeutów. Ponadto parafina ciekła ma właściwości przeczyszczające. Stosuje się ją przy zaparciach, bólach brzucha i ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego. 

Zobacz: Co się stanie, jeżeli przez 2 tygodnie nie będziesz wieczorem zmywała makijażu

Parafina - zastosowanie w kosmetyce

Kosmetyczne właściwości parafiny wykorzystywały już od dawien, dawna nasze babcie. Parafina świetnie nawilża skórę tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną chroniąc ją przed utratą wilgoci, jak i czynnikami zewnętrznymi. Często stanowi bazę wielu kremów i maści. Ze względu na jej bezpieczeństwo - parafina nie wywołuje podrażnień ani odczynów alergicznych, działa wyłącznie na powierzchni skóry nie wchłaniając się w nią - jest wykorzystywana w kremach dla niemowląt oraz kosmetykach hipoalergicznych. 

Parafina - cena. Ile kosztuje?

Cena parafiny nie jest wysoka. Przeciętny zestaw do domowych zabiegów kosmetycznych waha się w przedziale cenowym 20-40 zł. Natomiast parafina ciekła, stosowana jako lek na trawienie kosztuje w aptece ok 5 zł. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.