Parafina to pochodna ropy naftowej. Parafina nie rozpuszcza się w wodzie i potrafi magazynować dużą ilość ciepła. Dzięki tym dwóm właściwościom znajduje zastosowanie w kosmetyce i medycynie.
Istnieją trzy rodzaje parafiny:
- parafina ciekła - jest bezbarwna i bezwonna,
- parafina miękka - topnieje w 45-50 stopniach Celsjusza,
- parafina twarda - topnieje w 60 stopniach Celsjusza.
Dzięki temu, że parafina w łatwy sposób gromadzi i długo utrzymuje ciepło, to często jest wykorzystywana w celach rozgrzewających np w przypadku stanów zapalnych, usprawnieniu krążenia, infekcji dróg oddechowych, chorób narządów ruchu. Jest często wykorzystywana przez fizjoterapeutów. Ponadto parafina ciekła ma właściwości przeczyszczające. Stosuje się ją przy zaparciach, bólach brzucha i ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
Zobacz: Co się stanie, jeżeli przez 2 tygodnie nie będziesz wieczorem zmywała makijażu
Kosmetyczne właściwości parafiny wykorzystywały już od dawien, dawna nasze babcie. Parafina świetnie nawilża skórę tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną chroniąc ją przed utratą wilgoci, jak i czynnikami zewnętrznymi. Często stanowi bazę wielu kremów i maści. Ze względu na jej bezpieczeństwo - parafina nie wywołuje podrażnień ani odczynów alergicznych, działa wyłącznie na powierzchni skóry nie wchłaniając się w nią - jest wykorzystywana w kremach dla niemowląt oraz kosmetykach hipoalergicznych.
Cena parafiny nie jest wysoka. Przeciętny zestaw do domowych zabiegów kosmetycznych waha się w przedziale cenowym 20-40 zł. Natomiast parafina ciekła, stosowana jako lek na trawienie kosztuje w aptece ok 5 zł.