Jedzenie w zgodzie ze sobą. Tłumaczymy, jak zagwarantować sobie 70% sukcesu bez planu dietetycznego

Mówi się, że dieta stanowi 70% sukcesu. Aby go osiągnąć, warto wyjść poza plan dietetyczny i wsłuchać się w swój organizm.

Do zadań dietetyków należy ustalanie planów dietetycznych. My z doświadczenia wiemy, że w praktyce nie zawsze łatwo jest się ich trzymać, a skutki bywają niezadowalające. Istnieje bowiem kilka zasad, które kłócą się z pojęciem planu, a jednak są konieczne, by schudnąć w zgodzie ze swoim organizmem. Nic więc straconego - jeżeli wprowadzisz zdrowe nawyki do swojego jadłospisu na stałe, będzie Ci o wiele łatwiej utrzymać efekt.

Zdrowa dieta nie zawsze trzyma się planu

Istnieją pewne wytyczne, których należy się trzymać, by 70% sukcesu mieć w kieszeni. Oto one:

1. Jedz wtedy, kiedy czujesz głód. To zdecydowanie lepszy wybór niż przestrzeganie się ściśle określonego planu. Aby jednak się to udało, trzeba nauczyć swój organizm odczuwania głodu, a siebie - rozróżniania głodu i apetytu.

jedzenie po treningujedzenie po treningu Brooke Lark/unsplash.com

2. Jedz do momentu, aż poczujesz sytość. To najzdrowsze rozwiązanie, choć nie pokrywa się z planami od dietetyków. To, co zostanie na talerzu, możesz odłożyć na później. 

Japońscy naukowcy obalili teorię jedzenia 2 godziny przed snemJapońscy naukowcy obalili teorię jedzenia 2 godziny przed snem unsplash.com

3. Nie musisz zjeść wszystkiego, ale wszystkiego spróbuj. Taka różnorodność pozwoli na dostarczenie potrzebnych wartości odżywczych, nie przekraczając limitu kalorii. Sztuka jedzenia opiera się przecież na równowadze w ilości spożywanych posiłków, względem indywidualnych potrzeb. 

Superfoods czyli nieprzetworzone produkty, bogate w składniki odżywcze oraz posiadające dobroczynny wpływ na nasz organizm. Sprawdź, które żywieniowe hity zagoszczą na naszych stołach w najbliższym sezonie!Superfoods czyli nieprzetworzone produkty, bogate w składniki odżywcze oraz posiadające dobroczynny wpływ na nasz organizm. Sprawdź, które żywieniowe hity zagoszczą na naszych stołach w najbliższym sezonie! Fotolia.com

4. Potraktuj jedzenie jako coś więcej, niż tylko paliwo. Pożywienie daje energię, ale jeśli jest zdrowe, niesie za sobą szereg innych korzyści. Między innymi przyczynia się do prawidłowej pracy mózgu, oczyszcza od środka i ma pozytywny wpływ na wygląd naszej cery. Warto o tym pamiętać, kiedy sięgamy po posiłek.

Ćwiczysz w makijażu? Zobacz, jak pielęgnować twarz po treninguĆwiczysz w makijażu? Zobacz, jak pielęgnować twarz po treningu Fot. Shutterstock

5. Nie rezygnuj ze wszystkiego, co "dobre". Czasem lepiej jest pozwolić sobie na małą przyjemność niż toczyć walkę, którą i tak prędzej czy później przegrasz. Jaka jest pierwsza myśl po przejściu na dietę? No właśnie. Jeśli nie będziesz sobie stawiać zakazów, nie poczujesz też silnej potrzeby ich łamania. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. 

dietetyczna pizzadietetyczna pizza ivan Torres/unsplash.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.