Dyskopatia lędźwiowa. Jakie są objawy dyskopatii lędźwiowej? Jak spać przy dyskopatii lędźwiowej?

Silny ból pleców to choroba naszych pleców. Bardzo często przyczyną jest dyskopatia lędźwiowa. Dotyczy to zarówno starszych osób, jak i bardzo młodych. Głównym winnym jest siedzący tryb życia i/lub przeciążany układ kostny. Jak sobie poradzić z dyskopatią lędźwiową?

Dyskopatia lędźwiowa - objawy

Dyskopatia lędźwiowa to wynik zmian zwyrodnieniowych, które przez lata powstają na krążkach międzykręgowych. Krążki znajdują się między trzonami kręgów kręgosłupa i służą do amortyzacji. Niestety wraz z upływem czasu, zużywają się. Oczywiście jest szereg przyczyn, które przyspieszają ten proces. W konsekwencji dochodzi do uwypuklenia jądra miażdżystego, które znajduje się w środku. A to powoduje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Zaczynamy odczuwać ból, ponieważ dochodzi do ostrych zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyn dyskopatii lędźwiowej jest naprawdę wiele. Przede wszystkim trzeba w tym miejscu wymienić starzenie się organizmu, które wpływa na włóknienie krążków międzykręgowych. Dodatkowo istotny wpływ mają przeciążenia kręgosłupa – częste podnoszenie dużych ciężarów, brak ruchu, siedzących tryb życia – to wszystko ma wpływ. Kiedy dołożymy do tego złą dietę, otyłość, a nawet lekką nadwagę, możemy spodziewać się obciążeń kręgosłupa.

Do głównych objawów dyskopatii lędźwiowej zaliczamy ostry ból w dole kręgosłupa. Przewlekły, umiejscowiony w odcinku lędźwiowym, który promieniuje aż do bioder, pośladków, nóg, nawet do palców u stóp. 

Ból może pojawić się także przy gwałtownym ruchu, w codziennych sytuacjach, na przykład podczas kichania czy nagłe spięcia mięśni, gdy coś nas przestraszy.

Jednym z objawów dyskopatii lędźwiowej jest także silne napięcie mięśni przykręgosłupowych. Za raz obok łatwo już o boczne skrzywienie kręgosłupa i ograniczone ruchu. Pojawia się problem z prostowaniem i zginaniem.

Czasami dyskopatia lędźwiowa daje także objawy neurologiczne. Dzieje się tak już przy bardzo zaawansowanej chorobie. Może pojawić się niedowład, drętwienie kończyn, uczucie mrowienia, osłabienie odruchów bezwarunkowych, opadanie stopy; problem z niewydolnością zwieraczy, a także zaburzenia czucia.

Dyskopatia lędźwiowa - jak spać?

Częstym problemem osób cierpiących z powodu dyskopatii lędźwiowej jest to, że nie wiedzą, jak spać, aby nie czuć bólu. Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy? Oczywiście to kwestia bardzo indywidualna. Każdy chory może odczuwać ulgę podczas innej pozycji. Warto wybrać się do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać pozycję uśmierzającą bólu i pokaże kilka rodzajów ćwiczeń oraz pozycji, które będą wskazane.

Najczęściej pomaga pozycja boczna, embrionalna i leżenie tyłem, płasko na plecach. Niekiedy pacjenci odpoczywają w leżeniu przodem, na brzuchu. Jednak eksperci odradzają tę pozycję. Można ewentualnie podłożyć sobie pod stopy wałek lub zwiniętą w rulon poduszkę. To także powinni odciążyć nasz kręgosłup.

Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej?

Chorzy często zastanawiają się, czego nie wolno im robić przy dyskopatii lędźwiowej. Okazuje się, że nie ma takich rzeczy. Aktywność fizyczna – oczywiście ta umiarkowana – jest wręcz wskazana. Nie można dopuścić jednak do sytuacji, w której sport oznacza ból.

Przy dyskopatii lędźwiowej nie ogranicza się ruchu. Wręcz przeciwnie. Pacjent powinien ćwiczyć, aby kręgosłup dłużej był w lepszej formie.

Dyskopatia lędźwiowa - ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, także przy dyskopatii, będą świetnym pomysłem. Warto pamiętać o konsultacji z lekarzem. To specjalista powinien dobrać odpowiedni zestaw.

Ogólnie rzecz ujmując, warto rozciągać ciało. Ćwiczenia rozciągające na dyskopatię lędźwiową potrafią zdziałać cuda. Wystarczy na oczątek w leżeniu naprzemiennie prostować nogi i łączyć to z pełnym wyprostem kolan. To już pomoże!

Jeżeli chodzi o ćwiczenia wzmacniające, można je włączyć do codziennego rytmu dnia, aktywizując mięsień poprzeczny brzucha. Na początek w leżeniu na plecach z ugiętymi nogami unosimy ej do góry , doklejamy odcinek lędźwiowy do podłogi i wytrzymujemy 10-15 sekund. Cały czas oddychamy. Po tym czasie następuje relaks i jeszcze trzy serie, po 10 powtórzeń każda.

Więcej o:
Copyright © Agora SA