Dieta witariańska, czyli jaka? Witarianie i ich "surowa" dieta

Witarianizm to dieta, która polega wyłącznie na jedzeniu produktów, które nie zostały poddane żadnej obróbce termicznej. Witarianizm łączony jest z wegetarianizmem lub weganizmem. Warto jednak wiedzieć, że wyeliminowanie mięsa nie jest najważniejsze. Witarianizm często określany jest także mianem raw foodism, raw food, raw diet i surowej diety. Co trzeba o nim wiedzieć?

Dieta witariańska, czyli jaka?

Witarianie uważają, że nasi przodkowie jadali wyłącznie surowe produkty. Z tego powodu byli zdrowi, nie cierpieli na żadne choroby cywilizacyjne. Czy to prawda? Tego z pewnością nigdy się nie dowiemy. Mimo to witarianie rosną w siłę, a dieta surowa jest coraz popularniejsza.
Warto na początek wyjaśnić, że raw food występuje w wielu wersjach. Oczywiście najczęściej ten model żywienia opierany jest na wegetarianizmie. Jednak nie tylko. Jest wiele odmian raw diet. Niektórzy nie jedzą także licznych produktów wegetariańskich, stawiając na połączenie raw food i weganizmu. Inni z kolei łączą tę dietę z paleo, a więc spożywają duże ilości surowego mięsa.

Podstawową zasadą witarianizmu, zgodną dla wszystkich witarian, jest niepodgrzewanie jedzenia do temperatury powyżej 42 stopni Celsjusza. Kolejną główną zasadą jest wykluczenie dań i produktów wysokoprzetworzonych. W jadłospisie diety surowej nie znajdziemy więc potraw ciepłych. Witarianie jedzą wszystko na zimno. Uważają, że podgrzewanie potraw zabija cenne witamin, składniki odżywcze i enzymy, które wchodzą w skład warzyw i owoców. Powyżej 42 stopni Celsjusza ścina się bowiem białko, a to ich zdaniem oznacza „śmierć” danych produktów. W temperaturze wyższej dochodzi – zdaniem witarian – do zmieszania się białek z wiązaniami odpornymi na enzymy trawienne.
Dodatkowo zwolennicy jadłospisu surowej diety uważają, że surowe produkty to najzdrowsza i najbardziej naturalna dieta dla człowieka. Zanim ludzie zaczęli korzystać z ognia, nie poddawali jedzenia obróbce termicznej i cieszyli się zdrowiem.

Ponadto witarianie uważają, że stosując raw diet dbają o środowisko. Podkreślają, że podczas gotowania produktów wytwarzają się w jedzeniu wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które nie dość, że działają rakotwórczo, to dodatkowo niszczą naturę. Podsumowując, ich zdaniem gotowanie jedzenia znacząco przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu.
Przyjrzyjmy się nieco szczegółowiej jak wygląda surowa dieta wegetariańska, a jak raw diet w wegańskiej wersji.

Surowa dieta – wegetariańska

Witarianizm w wersji wegetariańskiej zakłada oczywiście odstawienie z jadłospisu mięsa i jego pochodnych. Ale nie wszystkich. Można spożywać mleko, przetwory mleczne i jajka. Co do tych ostatnich, trzeba mieć na uwadze, że spożywanie surowych jajek jest szalenie niebezpieczne. Może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. W jajkach mogą znajdować się pałeczki salmonelli. Teoretycznie, bakterie te giną w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Ale to tylko dwa stopnie różnicy względem tego, co jest dozwolone w surowej diecie.

Raw diet – wegańska

Witarianizm wegański wyklucza już wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie jemy więc ani jajek, ani nie pijemy mleka. Spożywamy wyłącznie warzywa i owoce. To najczęstsza odmiana weganizmu witariańskiego i nosi ona nazwę frutarianizmu. Istnieje jeszcze juicearianizm, który zakłada picie tylko soków ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Jest także sprautarianizm, który dopuszcza jedzenie tylko kiełków roślin.

Raw food – zalety i wady

Nie ukrywajmy, witarianizm wzbudza wiele kontrowersji. Raw food jest podważane ze względu na możliwe zarażenie się wieloma bakteriami, które giną dopiero w wysokiej temperaturze. Nie chodzi tylko o salmonellę, lecz także choćby o jad kiełbasiany.
Dodatkowo zdaniem niektórych naukowców jedzenie wcale nie traci aż tak bardzo na wartości odżywczej podczas gotowania. A niektóre składniki uwalniane są dopiero podczas obróbki termicznej.
Zaletą jadłospisu surowej diety, o której trzeba wspomnieć, to zdecydowanie utrata kilogramów. Witarianie są szczupli, ponieważ ich dieta skutecznie oczyszcza organizm. Surowe produkty pomagają dodatkowo przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.