Ablację podobno w wieku 17 lat przeszedł Cristiano Ronaldo. W wieku 22 lat zabiegowi poddał się piłkarz Legii Warszawa - Mateusz Szwoch. Znane są przypadki zgonów biegaczy w sezonie przygotowawczym do maratonów albo podczas biegów. Za nie obarczane są często niewykryte wcześniej problemy z sercem, m.in. migotanie przedsionków czy arytmie.
Arytmia serca może być uwarunkowana genetycznie, powodują ją także nieleczone nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Zdarza się, że osoby chore nie zdają sobie sprawy z tego, że na nią chorują i jej nie leczą. Jeśli dołożymy do tego inne czynniki jak palenie papierosów, regularne picie alkoholu, stosowanie niebezpiecznych suplementów, leków czy sterydów, przewlekły stres czy znaczny wysiłek fizyczny (wymagający przygotowania kondycyjnego, tzw. kardio, np. pływanie, bieganie, kolarstwo czy inne sporty wytrzymałościowe), to może dojść do migotania przedsionków, co może doprowadzić do nagłej śmierci.
U osób bez obciążeń genetycznych sport rekreacyjny powinien być codziennością, a wysiłek ma dawać poczucie przyjemności, a nie wyczerpania organizmu.
Tak prof. Walczak podsumowuje zagrożenia w rozmowie z portalem sprawynauki.edu.pl:
Groźne zaburzenia rytmu i przewodzenia mogą pojawić się w przebiegu urazu serca, zapalenia mięśnia sercowego (wirusowego, toksycznego, uszkodzenia związanego z boreliozą...). A także u ludzi z zaburzeniami endokrynologicznymi, z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, przysadki mózgowej lub kory nadnerczy...
Do występowania arytmii usposabiają również zaburzenia w składzie elektrolitowym krwi, np. zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie potasu, sodu lub magnezu.
Ryzyko arytmii zwiększa też palenie papierosów, zażywanie narkotyków, nadmierne spożywanie alkoholu, przewlekły stres oraz przeciążenie pracą.
Ablacja serca likwiduje arytmię i ogniska migotania przedsionków i sprawia, że już nie powraca. Mówi się, że jeśli rok po zabiegu arytmia nie powraca, to już nie będzie z nią problemu. Zabieg jest sztuką i jest przeprowadzony przez precyzyjnego specjalistę, z wyobraźnią, intuicją i cierpliwością. Pacjencji często po zabiegu mówią, że dostali drugie życie.
Ablacja jest zabiegiem mało inwazyjnym, ale wykonywana jest głównie w dużych ośrodkach kardiochirurgicznych, z zaawansowanym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą lekarzy i pielęgniarek. Zabieg odbywa się na sali operacyjnej, bez znieczulenia ogólnego. Podaje się tylko leki uspokajające i przeciwbólowe.
Obecnie najczęściej stosuje się ablację RF. Zabieg polega na tym, że przez żyłę lub tętnicę udową wprowadza się końcówkę elektrody, rozgrzanej do 60 st. C, by wypalić w sercu miejsce powodujące arytmię. Zabieg jest kontrolowany przez aparaturę RTG.
Inną metodą ablacji jest zamrażanie (krioablacja). Bardzo rzadko stosuje się ablację laserową.
Ablacja serca jest bezpiecznym zabiegiem. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko (ok. 1 proc. pacjentów ma z nimi do czynienia), a są to:
Pamiętajmy, że większość z powikłań po ablacji jest z winy pacjenta, który nieodpowiednio postępuje po zabiegu (ten czas trzeba spędzić głównie w łóżku).
Ablacja serca jest zabiegiem finansowanym przez NFZ. W klinikach prywatnych cena zabiegu wynosi 16 tys. złotych.
Ablacja endometrium to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu błony śluzowej macicy. Jest to metoda leczenia nadmiernych krwawień, stosowana zwykle u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.