Dieta Charlesa Clarka - sposób na szybkie gubienie kilogramów?

Dieta autorstwa Charlesa Clarka to wysokobiałkowa kuracja, która różni się nieco od popularniejszych diet tego typu. Jest mniej restrykcyjna niż odchudzanie Atkinsa i bezpieczniejsza od znanej terapii Dukana. Zobacz, na czym polega!

Dietetyczne mity, z którymi czas się rozprawić [PORADY JAKUBA MAURICZA]

Czym jest dieta Charlesa Clarka?

Dieta stworzona przez dr. Charlesa Clarka jest dietą wysokobiałkową oraz niskowęglowodanową, a zasady są bardzo podobne do zasad niskowęglowodanowej terapii Atkinsa oraz proteinowej Dukana. Mimo to dr Charles Clark twierdzi, iż jego dieta jest mniej restrykcyjna i znacznie zdrowsza niż popularniejsze diety tego typu. Jedną z większych zalet tej diety jest to, że nie wymaga ona zbyt dużego nakładu finansowego. 

Zasady diety Charlesa Clarka

Dieta dr. Charlesa Clarka podzielona jest na dwa etapy:

  • Etap I – utrata masy ciała
  • Etap II – stabilizacja i utrzymanie efektów

Dieta odchudzającaDieta odchudzająca fotolia.com

Podczas pierwszej fazy, która powinna obejmować 21 dni, doktor zaleca ograniczenie spożycia węglowodanów od 40 do 60 gramów dziennie, które przede wszystkim powinny pochodzić z warzyw. Należy także wyeliminować węglowodany proste, których źródłem jest biała mąka, ryż, makaron, pieczywo, ciastka oraz wszystkie inne wysoko przetworzone produkty. W codziennym jadłospisie powinien znaleźć się przede wszystkim drób, ryby, owoce morza, jaja, mleko, twarogi oraz masło. W diecie nie może zabraknąć również niezawierających skrobi warzyw, które można jeść bez ograniczeń. Można także pozwolić sobie na jedną porcję owoców w ciągu dnia (np. banan, jabłko lub jedna pomarańcza).

W drugim etapie diety, który powinien trwać 7 dni, należy stopniowo zwiększać dzienną podaż węglowodanów do odpowiedniej dla danego organizmu ilości, czyli tak aby stanowiły one 50–65 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które pozwala utrzymać pożądaną masę ciała.

3 przepisy na kawę, które podkręcą metabolizm i przyspieszą odchudzanie

Dieta Charlesa Clarka - efekty

Stosując kurację autorstwa Charlesa Clarka, w ciągu miesiąca można zrzucić około 5 kg lub więcej, w zależności od wyjściowej masy ciała. Nie jest to może spektakularna utrata kilogramów, jednak minimalizuje ona ryzyko pojawienia się efektu jo-jo.

Dla kogo przeznaczona jest dieta Charlesa Clarka?

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety odchudzającej powinniśmy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem i upewnić się, że nic nam nie dolega. Na jadłospis wysokobiałkowy z pewnością nie powinny przechodzić osoby, które mają problemy z wątrobą oraz nerkami, gdyż taki sposób żywienia bardzo obciąża owe narządy.

Jest to natomiast dieta odpowiednia dla osób zdrowych, które nie lubią stale liczyć kalorii, a chcą w stosunkowo krótkim czasie pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że dieta Charlesa Clarka nie jest dietą, którą można stosować często i bez ograniczeń. 

Gruszka, jabłko, klepsydra? Jaką masz sylwetkę? Zobacz, jak dopasować trening do twojej figury

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.