Dieta francuska

Dieta francuska, nazywana czasem dietą proteinową albo dietą Dukana, pozwala na zachowanie (lub powrót do) szczupłej sylwetki i zdrowia. Jednocześnie nie jest tak rygorystyczna, jak wiele innych diet odchudzających. Będąc na diecie francuskiej nie musimy odmawiać sobie wielu kulinarnych przyjemności, dzięki czemu dużo łatwiej w niej wytrwać i doczekać się efektów.

Na czym polega dieta francuska?

Opiera się ona na kilku prostych zasadach. Choć należy ich przestrzegać, nie musimy liczyć kalorii ani pilnować dokładnych godzin posiłków (jak w diecie zegarowej). I tak:
- należy jeść trzy regularne (o mniej więcej tej samej porze) posiłki dziennie, a w przerwach między nimi nie podjadać;
- jeśli już nie dasz rady wytrzymać, jako przekąski użyj owoców, np. jabłek czy bananów;
- jedz powoli, dając swojemu organizmowi czas na dokładne strawienie wszystkiego;
- nie odmawiaj sobie ulubionych dań, zamiast tego - jedz je w mniejszych porcjach;
- urozmaicaj swoje posiłki składnikami sezonowymi;
- od stołu wstawaj tak, by czuć lekki niedosyt - mózg otrzymuje komunikat o najedzeniu się z pewnym opóźnieniem, więc jedząc do syta przejadasz się;
- bilansuj kalorie: jeśli zjesz obfity obiad, kolacja powinna być lżejsza niż zwykle, a może warto także zjeść mniej kolejnego dnia?

Oczywiście, jak na dietę francuską przystało, preferuje ona produkty popularne w kuchni francuskiej - od ryb i owoców morza na wybrzeżu, przez sery, aż po króliki i drób. W kuchni francuskiej dba się o to, by dania były przygotowywane ze świeżych składników, dzięki czemu eliminuje się maksymalnie dużo konserwantów i substancji chemicznych takich jak wzmacniacze smaku.

Dieta francuska - przykładowy przepis

Ciężko jest przytoczyć klasyczny jadłospis diety francuskiej, gdyż pozwala ona na jedzenie praktycznie wszystkiego. Doskonałym pomysłem zatem będzie chociażby rozpoczęcie dnia owocowym koktajlem.

Zmiksuj banana, kawałki jabłka, mango i sok ulubionego cytrusa (np. grejpfruta) z kiwi i jogurtem naturalnym; smacznego!

Przechodząc na dietę francuską pamiętajmy, by pić dużo wody i zdrowych napojów, w tym soków czy zielonej herbaty. Jeszcze lepiej, gdy pić będziemy przed posiłkami zamiast w ich trakcie - dzięki temu zmniejszymy nieco uczucie głodu, w konsekwencji czego ostatecznie zjemy mniejszą porcję.
 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.