Jak karmić roczne dziecko?

Niemowlę do co najmniej 6. miesiąca życia najlepiej, aby było karmione wyłącznie mlekiem matki, bezpośrednio z piersi lub z butelki, po odciągnięciu pokarmu. Później przychodzi czas na rozszerzanie diety małego dziecka. Co powinno się w niej znaleźć po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia?

Jaka powinna być dieta rocznego dziecka karmionego piersią?

Pokarm matki jest najlepszym produktem żywieniowym dla niemowląt. Zawiera wszystkie najważniejsze dla zdrowego rozwoju fizycznego i umysłowego składniki, które dostarczane są w postaci łatwo przyswajalnej przez dziecko. Poza tym karmienie piersią wykształca mocną więź pomiędzy niemowlęciem a mamą, a to jest bezcenne dla właściwego rozwoju psychicznego małego człowieka.
Pomimo tego faktu, roczne dziecko nadal karmione mlekiem matki, powinno ssać pierś na żądanie. Ponadto konieczne jest stopniowe rozszerzanie posiłków uzupełniających.

Pierwsze produkty poza mlekiem matki podaje się dziecko po ukończeniu 6. miesiąca życia.
Roczniak powinien zjadać praktycznie wszystko, a jego dieta musi być właściwie zbilansowana, aby dostarczała mu najważniejszych składników odżywczych, w ramach 4-5 posiłków dziennie. Roczne dziecko powinno spożywać 3 większe posiłki: śniadanie, obiad i kolację, oraz dwa mniejsze, w postaci drugiego śniadania i podwieczorka.

Dieta rocznego dziecka to dieta lekkostrawna, która powinna zawierać:
• produkty zbożowe: kasze, kleiki glutenowe i bezglutenowe (dieta bezglutenowa zalecana będzie dla dzieci z nietolerancją lub uczuleniem na gluten), pieczywo, sucharki, biszkopty,
• produkty mleczne: jogurty, twarożek, kefir,
• owoce i warzywa: świeże i gotowane, w formie przecierów i soków, ale nie więcej niż 150 mld dziennie,
• produkty mięsne: mięso indycze, królik, cielęcina, jagnięcina, mięso gołębi, kaczki, czy kurczak.

Dieta rocznego dziecka nie powinna zawierać sztucznych barwników i konserwantów. Konieczne jest ograniczenie w niej soli i cukru. Ważna jest też konsystencja podawanych dziecku potraw. Nie powinny mieć postaci papki, ale pokarmów przeznaczonych do gryzienia - nie za twardych na początek.

Dieta rocznego dziecka - przepisy

Przykładowe śniadanie rocznego dziecka może składać się z owsianki z owocami. Przepis na takie danie jest bardzo prosty:

Składniki:

30 g płatków owsianych,
100 ml mleka krowiego lub modyfikowanego,
kilka sztuk malin, borówek amerykańskich, czy brzoskwini lub banana

Gotujemy mleko na małym ogniu i wsypujemy do niego płatki owsiane. Po zagotowaniu mieszamy, aż do uzyskania zwartej konsystencji. Do tego wkroić należy przygotowane wcześniej i umyte owoce.

Na obiad możemy przygotować dziecku zupę warzywną na delikatnym mięsie, np. z królika. Pamiętać należy, że porcję królika - około 30-40 gram gotuje się stosunkowo długo. Kiedy będzie już miękka, należy dodać do zupy pokrojone drobno warzywa - pietruszkę, marchewkę, seler, porę, buraki, słodkie bataty, koperek, natkę pietruszki, kalarepkę i inne. Mięso po ugotowaniu zupy można z niej wyjąć i drobno pokroić. Zupa warzywna będzie bardzo wartościowa dla rocznego dziecka.

Poznaj przepisy na dietetyczne desery

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.