Muszynianka - najlepsza woda mineralna

Muszynianka to woda mineralna, wydobywana w Muszynie (stąd jej nazwa). Początkowo woda mineralna była wydobywana jedynie w niewielkich ilościach, lecz począwszy od lat 90' XX wieku, produkcja została rozszerzona, a woda stopniowo zyskiwała na popularności. Jakie składniki w niej znajdziemy i dlaczego powinny ją pić osoby na diecie?

Muszynianka - woda z Małopolski

Muszyniankę wydobywa się w Muszynie - miasteczku, które od lat 20' XX wieku jest uznawane za uzdrowisko. Muszyna to miasto znajdujące się w Małopolsce, w powiecie nowosądeckim, w dolinie rzeki Poprad oraz jej dwóch dopływów - czyli Szczawnika i Muszynki.

Osiem odwiertów, z których wydobywa się wodę rozlewaną później do butelek jako Muszynianka, znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1987 roku (co gwarantuje czystość terenu). Woda - po pobraniu - poddawana jest jeszcze procesom odżelazienia.

Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną

Woda Muszynianka - źródło minerałów

Muszynianka ma dużą ilość składników mineralnych, zatem warto ją pić - na zdrowie! Suma składników stałych wynosi w niej 1786,9 mg/dm3, a zatem jest to woda wysoce zmineralizowana - a przecież minerały są niezwykle ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Ogólna wartość rozpuszczalnych składników to 1920,1 mg/l.

Wśród kationów w Muszyniance znajdziemy głównie kation magnezowy (134,7 mg/l), wapniowy (180 mg/l), sodowy (64,7 mg/l) oraz potasowy (7,2 mg/l). W Muszyniance znajdziemy także anion wodorowęglanowy (1357,8 mg/l), siarczanowy (31 mg/l) oraz chlorkowy (11,5 mg/l).

Muszynianka - woda lecznicza

Muszynianka to woda lecznicza - dzięki dużej zawartości składników mineralnych. Najwięcej w niej wapnia i magnezu - a przecież jest niezwykle ważne, aby utrzymać ich odpowiedni poziom w organizmie. Magnez bierze udział w około 300 procesach biochemicznych, zachodzących w naszym ciele. Dba przede wszystkim o naszą odporność oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Wapń jest zaś budulcem kości i zębów - jego zbyt mała ilość może doprowadzić między innymi do osteoporozy.

Pozostałe elektrolity - sód i potas - dbają o utrzymanie optymalnej objętości płynów oraz właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Potas wpływa również na prawidłową pracę serca!

Zaoszczędź światu miliony butelek z SodaStream

Muszynianka a odchudzanie

Woda mineralna Muszynianka zawsze stoi wysoko w tworzonych rankingach wód mineralnych - właśnie dzięki tak dużej zawartości składników mineralnych. Okazuje się jednak, że jej picie wpływa także na odchudzanie! Posiada bowiem właściwości dietetyczno-odżywcze.

Woda mineralna nie posiada żadnych kalorii - jeśli tylko jest naturalna i niegazowana. Dlatego też można ją pić bez ograniczeń, a jej duże spożycie odpowiada za wypłukiwanie szkodliwych substancji z ciała i właściwe nawodnienie. W przypadku osób, które dużo i intensywnie ćwiczą, niezwykle istotne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości elektrolitów - wszak uchodzą z ciała wraz z potem. Zaburzenie równowagi elektrolitowej mogłoby być bowiem groźne dla zdrowia (i przeszkodzić w rzeźbieniu mięśni oraz schudnięciu).

Zamiast po ćwiczeniach wypijać duże ilości płynów energetycznych, lepiej wypić zdrową wodę mineralną - efekt będzie niemal ten sam, a przede wszystkim będzie to bezpieczniejsze dla naszego organizmu!

Sprawdź: Woda kokosowa - naturalny napój dla aktywnych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.