Ciecierzyca, jagody goji, acai, rukiew - superfoods 2013
Większość z nas traktuje dietę jako pewnego rodzaju pokutę za przewinienia. Często wynika to z braku świadomości, że każdy z nas jest na diecie - zdrowszej lub mniej zdrowej. Dieta to nasz wybór, styl życia na jaki się zdecydowaliśmy. Wybór właściwego systemu odżywiania jest dość trudny, na szczęście istnieje kilka wskazówek, z których możemy skorzystać. Niestety, wiele z systemów żywieniowych opisanych w sieci pod hasłem "diety detoks " nie wnosi nic dobrego do naszego organizmu, co gorsza, czasami są one w stanie doprowadzić do szeregu spustoszeń metabolicznych, w tym zahamować spadek wagi długofalowo, doprowadzając do zjawiska załamania metabolicznego, jeżeli są stosowane przez dłuższy okres. Przykładami takich diet są: dieta Dukana , dieta oxy oraz każda inna dieta poniżej limitu 1200 kcal. Oczywiście są również diety, takie jak dieta South Beach lub dieta Paleo , których działanie jest poparte badaniami naukowymi, i których działanie zostało udowodnione.
Jeśli chcemy przeprowadzić detoks włączymy do diety produkty "superfoods". Pod tym pojęciem kryją się produkty spożywcze wnoszące olbrzymi udział składników odżywczych do naszego organizmu. I chociaż wiele z nich nie jest tak dostępne jak paczka chipsów, gorąco polecam udać się na poszukiwania tych prawdziwych skarbów żywieniowych.
Detoks - mamy sposoby na zdrowe i bezpieczne oczyszczanie organizmu
Karob poprawia trawienie
Produkty z karobu (szarańczyn strąkowy, drzewo karobowe) występują w postaci melasy oraz proszku, który bardzo często używany jest jako zamiennik kakao "light" ze względu na swój niskotłuszczowy charakter. Melasa natomiast używana jest w charakterze miodu. Oprócz walorów smakowych możemy liczyć na: poprawę trawienia, obniżenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego (obniżenie poziomu LDL i triglicerydów, podwyższenie HDL), działanie przeciwutleniające (antyoksydant), działanie przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Karob jest również wykorzystywany w leczeniu biegunek i polio. Łyżeczka karobu w formie melasy do herbaty stanowi świetny zamiennik dla cukru spożywczego, a proszek może stanowić wspaniały substytut dla kakao, jeśli chcemy upiec ciasto czekoladowe.
Spirulina wspomaga odchudzanie
Spirulina to niepozorna alga z rodziny sinic, która ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Znajdziesz w niej enzymy, bioflawonoidy, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym sprzężony kwas linolowy CLA, który wspomaga odchudzanie oraz barwniki: fitocyjanina i chlorofil, które działają na organizm przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i antyalergicznie. Nie brakuje w niej również minerałów, przede wszystkim żelaza, manganu, cynku, miedzi, selenu. Można ją kupić w formie rodzimej, jednak dużo powszechniej występuje w tabletkach albo w formie sproszkowanego suplementu. Taki proszek najlepiej dodawać do koktajli.
Skwalen walczy z wolnymi rodnikami
Skwalen to nic innego jak olej z wątroby rekina, który działa zbawiennie na pracę naszego organizmu. Skwalen występuje także w nasionach amarantusa. Jest silnym antyoksydantem, wpływa na regenerację mitochondriów w wątrobie, dzięki czemu postrzegany jest jako jeden z najsilniejszych sprzymierzeńców w walce z jej degeneracją. Oprócz tego ma działanie chemoprewencyjne, a więc powinny się nim zainteresować osoby, które wygrały z nowotworem i chciałyby ten rozdział życia zamknąć raz na zawsze. Poprawia także odporność i działa przeciwgrzybiczo. Jeżeli na talerzach rzadko widujecie wątrobę rekina czy też nasiona amarantusa, powinniście się zainteresować suplementacją tym środkiem.
Ksylitol stabilizuje poziom cukru we krwi
Jest to produkt ekstrahowany na skalę przemysłową w Finlandii z drewna brzozowego. Ksylitol oprócz wyglądu i smaku cukru nie ma z nim nic wspólnego. Właściwie to wręcz odwraca wszystkie skutki uboczne stosowania cukru: remineralizuje szkliwo zębów oraz kości, zapobiega nadmiernemu wydzielanie insuliny - a przez to zabezpiecza przed cukrzycą II typu oraz otyłością, pomaga w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ma działanie bakterio- i grzybobójcze, wspomaga wytwarzanie przez wątrobę zbawiennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-9. Jest odporny na zmiany temperatury, dlatego nadaje się do wypieków, można z nim gotować konfitury lub wyrabiać lody. Wykorzystanie ksylitolu jest ograniczone jedynie przez naszą wyobraźnię. Należy pamiętać, aby wykorzystywać go stopniowo (zaczynając od 1 łyżeczki dziennie, a dochodząc do 6-8 w perspektywie 10-14 dni). Zbyt szybkie zwiększanie dawek może dawać efekt przeczyszczający, który również można wykorzystać na naszą korzyść, gdy męczą nas zaparcia.
Niebezpieczne oczyszczanie - głodówki, pigułki
Ostropest mleczny regeneruje wątrobę
Nasiona ostropestu mlecznego pozyskiwane są w kilku celach, w tym do produkcji oleju oraz tworzenia preparatów wspierających regenerację wątroby - zawdzięczamy to głównie sylimarynie, która blokuje wchłanianie blisko 50% substancji, które przetwarza wątroba. Należy pamiętać też, że efekt ten niestety ma niekorzystny wpływ na siłę leków i suplementów diety, więc należy go używać z rozwagą. Olej wytłaczany z nasion ostropestu ma z kolei dużą zawartość antyoksydantów i bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Dodawany do sałatek stanowi świetny zamiennik dla innych olejów.
Artykuł napisał Jakub Mauricz, dietetyki i trener personalny, www.trenerpersonalny.pl