Jak dawkować odżywkę białkową? Ile kalorii ma odżywka białkowa?

Odżywki białkowe przyjmą nie tylko sportowcy i stali bywalcy siłowni. Jeśli zależy ci na wzroście masy i znaczącym zarysowaniu mięśni, warto włączyć ją do swojej diety i uwzględnić w planie treningowym. Czy jednak odżywka białkowa jest dla każdego? Po co właściwie brać odżywkę białkową? I jak brać odżywkę białkową?

Dla kogo odżywka białkowa?

Odżywki białkowe stosowane są już nie tylko przez sportowców. Choć na początku uchodziły tylko za wspomagacze dla wyczynowych zawodników, obecnie kolejne badania pokazują, że są pomocne także dla osób, które trenują amatorsko.

Odżywki białkowe są więc dedykowane głównie osobom, które na co dzień uprawiają aktywność fizyczną. Niekoniecznie zawodowo. Jeśli ćwiczysz trzy, cztery razy w tygodniu, warto pomyśleć o odżywce białkowej. Intensywny trening uszkadza mięśnie. Aby doszło do ich regeneracji i wzrostu, potrzebujesz dużej ilości białka. Przy częstszych i właśnie intensywnych treningach, nie nadążamy z przyjmowaniem białka w pożywieniu. Warto więc dodatkowo wspomóc się właśnie odżywkami białkowymi.

Odżywki białkowe mogą więc stosować wszyscy, którzy mają niedobory białka w diecie, nie jedzą lub jedzą za mało mięsa i produktów od zwierzęcych, czyli jaj, twarogów czy żółtych serów. Wegetarianie czy weganie mogą korzystać z odżywek białkowych na bazie białka sojowego, ryżowego czy konopnego. Rodzajów jest naprawdę wiele!

Ile kalorii ma odżywka białkowa?

Jeśli jesteś na diecie, nurtuje cię z pewnością kwestia, ile kalorii ma odżywka białkowa. Ta najpopularniejsza, bo, nie oszukujmy się, najsmaczniejsza, o smaku czekoladowym ma aż 316 kcal w 100 g gotowego produktu. To naprawdę sporo. Należy jednak pamiętać, że pijemy ją i ćwiczymy! Te kalorie spalimy dość szybko.

Po co brać odżywkę białkową?

Zastanawiasz się, po co brać odżywkę białkową? Wiele osób przyjmuje je pomimo tego, że nie mają niedoborów, jedzą mięso. Już tłumaczymy. Białko odpowiada za wzrost i rozwój tkanek naszego organizmu. Jeśli więc spożywamy regularnie odżywki białkowe, to są one wykorzystywane do nasycenia struktur białkowych w tkance mięśniowej. To sprawia, że mięśnie zwiększają swój rozmiar i, jak łatwo się domyślić, dochodzi do wzrostu masy mięśniowej. Nasze mięśnie rosną, a my możemy przystąpić do ćwiczeń na rzeźbę.

Jak dawkować odżywkę białkową? Jak brać odżywkę białkową?

Nie warto jednak przesadzać z ilością przyjmowanych odżywek białkowych. Jak więc dawkować odżywkę białkową? Oczywiście rodzaj i ilość odżywki białkowej należy dopasować do poziomu naszej aktywności i ostatecznego celu treningowego.

Przyjmuje się, że dla osób trenujących raz w tygodniu, jeśli koniecznie chcą przyjmować białko, wystarczy jedna porcja białka dziennie. Taką odżywkę spożywamy oczywiście w posiłku jedzonym po treningu. Jedna porcja to zazwyczaj 30 g.

W tym miejscu jednak należy podkreślić, że ci, którzy trenują raz w tygodniu, a ich nadrzędnym celem nie jest rozrost masy, a jedynie (albo aż!) poprawa kondycji i sprawności fizycznej, nie muszą spożywać odżywek białkowych.

Natomiast dla osób, które trenują dwa lub trzy razy w tygodniu w zupełności wystarczy jedna porcja białka dziennie tuż po treningu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty, które w swoim składzie mają mieszankę izolatu i koncentratu białka serwatkowego.

Dla trenujący częściej niż trzy razy w tygodniu eksperci polecają spożycie dwóch porcje mieszanki różnych białek dziennie. Tu warto postawić na mieszanki. Możemy zapytać sprzedawcę w sklepie z odżywkami o to, które z dostępnych produktów będą najlepsze przy naszej częstotliwości treningów.

A jeśli zależy nam na zwiększeniu siły, powinniśmy koniecznie spożywać koncentrat białka serwatkowego. Idealne dawkowanie to dwie porcje koncentratu białka serwatkowego. Jedną powinniśmy przyjąć po treningu, a drugą w dowolnym posiłku.

Z kolei, gdy jesteśmy na diecie odchudzającej, przyjmować powinniśmy wyłącznie izolat. Wystarczą dwie porcje białka w takim wypadku. Jeśli zamierzamy stosować mieszankę izolatu i koncentratu, to możemy włączyć dodatkowo jedną dawkę. Możemy, ale nie musimy. Wszystko zależy od tego, jak będzie reagował nasz organizm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.