Sport uzależnia jak narkotyk

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w momencie, gdy nagle przestajesz trenować, masz gorszy nastrój i ogólną niechęć do życia? Wiele osób, które regularnie uprawiają sport, twierdzi, że już dwa dni bez biegania, pływania, jazdy na rowerze czy wycisku na siłowni, znacznie pogarsza samopoczucie. To nic innego jak syndrom odstawienia, bowiem sport - może uzależniać.
sport uzaleznia sport uzaleznia Yuganov Konstantin

Specjaliści uspokajają

Aktywność fizyczna zwiększa wytrzymałość na ból

Prawie każdy trening dostarcza nam radości i energii do życia. Jak wiadomo wszystko dzieje się za sprawą wydzielanych w organizmie endorfin. Naukowcy odkryli, że mówimy o pochodnych morfiny, a to oznacza, że mogą mieć działanie silnie uzależniające.

Jeśli dopiero zaczynasz trenować, to raczej nie grozi ci uzależnienie. Organizm większości ludzi nie jest w stanie wyprodukować tak dużej ilości hormonu szczęścia, by mógł on działać uzależniająco. Bardzo często poprawa samopoczucia u osób aktywnych, wynika z samego faktu podejmowania aktywności fizycznej i robienia czegoś dobrego dla swojego organizmu i ciała. Gdyby sport naprawdę uzależniał, to po pierwszym treningu już nigdy nie przestawalibyśmy trenować. Są jednak pewne symptomy, których nie należy lekceważyć.

Regularny trening? Tak, ale bez przesady. Regularny trening? Tak, ale bez przesady. fot. Shutterstock

Granice bezpieczeństwa

Jeśli ominięcie treningu wywołuje u ciebie poczucie winy, to z pewnością powinieneś się zastanowić, czy nie masz problemu z uzależnieniem od aktywności. Ćwiczenia stają się niebezpieczne wtedy, kiedy zaczynają przypominać obsesję: traktujesz je, jak najważniejszą rzecz w życiu, a przerwy w treningach wywołują stany depresyjne.

- Uzależnienie może wynikać z traktowania treningu jako sposobu na wydatkowanie kalorii i utrzymanie lub utratę masy ciała w celu poprawienia wyglądu lub osiągnięcia pożądanej wagi. Prawie wszyscy ćwiczący kompulsywnie cierpią na zespół przetrenowania. Często trenują w bólu z powodu przewlekłych stanów zapalnych mięśni czy ścięgien, mówi dr Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportu.

Codziennie morderczy trening. Codziennie morderczy trening. fot. Shutterstock

Mordercze ćwiczenia

Przetrenowanie organizmu jest dla niego zabójcze. Poprzez pot, wypłukujemy z organizmu mikroelementy, często nie dostarczamy odpowiedniej ilości kalorii. To wszystko prowadzi do groźnego w skutkach wycieńczenia organizmu.

- Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych jest równie niebezpieczne jak anoreksja, alkoholizm i nadużywanie leków przeczyszczających. Kompulsywne ćwiczenia mogą szybko doprowadzić do poważniejszych zaburzeń odżywiania, jak również szeregu poważnych problemów zdrowotnych: zaburzeń ze strony nerek, serca a nawet śmierci, wymienia doktor Ernest Kuchar.

Osoby uzależnione od sporty rujnują swoje życie rodzinne i towarzyskie, z prostej przyczyny, cały wolny czas wykorzystują na ćwiczenia.

Trenuj regularnie ale nie przesadzaj. Trenuj regularnie ale nie przesadzaj. fot. Shutterstock

Trzeba znaleźć złoty środek

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Wzmacnia odporność, poprawia funkcjonowanie większości organów, zmniejsza ryzyko groźnych chorób takich jak cukrzyca, nowotwory, czy choroby serca.

Najważniejsze to nie przesadzać i nie dopuścić do tego, by ćwiczenia stały się naszą obsesją. Trenując, warto zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Pamiętajmy również o odpoczynku. Mięśnie po każdym wysiłku muszą się zregenerować.

Więcej o:
Copyright © Agora SA