Sposobów na ból gardła jest wiele. Tabletki na ból gardła to tylko jedna z wielu możliwości. Zanim jednak przybliżymy domowe sposoby na ból gardła, których używały już nasze babcie i prababcie, przybliżmy samo schorzenie.
Ból gardła to objaw choroby, która przetacza się przez nasz organizm. Może być on konsekwencją wielu czynników. Objawy towarzyszące bólowi gardła to między innymi podwyższona temperatura, ból głowy oraz mięśni, kaszel, katar oraz ogólne rozbicie, tak zwane złe samopoczucie.
Ból gardła towarzyszy najczęściej przeziębieniom. Niestety może także przytrafić się przy okazji poważniejszych chorób, na przykład anginie, szkarlatynie, zapaleniu dziąseł, odrze lub ospie. Jednak 90 proc. zachorowań jest wywoływanych przez wirusy paragrypy, koronawirusy, adenowirusy. Zdecydowanie rzadziej przyczyną zapalenia gardła są bakterie.
Ból gardła znacząco wpływa na komfort życia. Może wręcz sparaliżować nasze dotychczasowe działania. Utrudnia pracę, sprawia, że nie możemy jeść i na niczym się skupić. Ta choroba to zdecydowanie nic przyjemnego. A leczenie bólu gardła polega głównie na zwalczaniu objawów.
Możemy stosować środki przeciwgorączkowe, tabletki na ból gardła, pigułki, które niwelują katar czy syrop na kaszel. Większość tabletek na ból gardła jest dostępnych bez recepty. Kupimy je nie tylko w aptece, lecz także na przykład w supermarketach czy na stacjach benzynowych. Zdecydowanie nie powinniśmy przyjmować na typowy ból gardła, wywołany wirusami, antybiotyków. Nie są one skuteczne w walce z wirusami i niestety znacząco obniżają odporność.
Wśród sposobów na ból gardła należy wyróżnić te domowe. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze z nich.
Miód z wodą. Miód okazuje się jednym z najlepszych naturalnych „antybiotyków”. Szczególnie skuteczny w walce o zdrowe gardło okazuje się być ten lipowy. Łyżkę miodu rozpuszczamy w lekko ciepłej wodzie. Temperatura wody nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza. Inaczej właściwości miodu znikną.
Syrop z cebuli. Nie jest smaczny, ale na pewno jest skuteczny. Wystarczy posiekać drobno kilka cebul, zasypać je obficie cukrem i odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce. Po pewnym czasie cebula puści sok. Należy pić łyżkę kilka razy dziennie.
Czosnek z cytryną. Czosnek to, obok miodu, drugi najskuteczniejszy naturalny „antybiotyk”. Także warto przyrządzić na jego bazie syrop. Rozgniatamy 20-30 ząbków czosnku. Dodajemy sok z pięciu cytryn i litr przegotowanej, a następnie wystudzonej wody. Dodajemy kilka łyżek miodu lipowego. Mieszamy dokładnie aż do uzyskania konsystencji syropu. Domowy syrop pijemy trzy razy dziennie.
Płukanie gardła wodą z solą. To sposób na ból gardła, który walczy z bakteriami w organizmie. Wystarczy wymieszać szklankę ciepłej, ale nie gorącej, wody z łyżeczką soli. Płuczemy gardło kilka razy dziennie. Jeśli chcemy podbić skuteczność mieszaniny, możemy dodać do niej łyżkę miodu
Inhalacje. To także dobry sposób na walkę z bólem gardła. Potrzebujemy dużej miski, wrzącej wody i kilku kropel olejku mentolowego. Wlewamy olejek do wody, pochylamy się nad naczyniem. Wdychamy parę. Możemy przykryć głowę ręcznikiem dla wzmocnienia efektu.
Niestety w ciąży także jesteśmy narażeni na wirusy i bakterie. W te szczególnie musimy o siebie dbać, ponieważ niewiele lekarstw możemy przyjmować. Oczywiście jeśli ból gardła nie występuje sam, a towarzyszą mu inne objawy – na przykład wysoka gorączka – należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W międzyczasie zaleca się płukanie wodą z solą czy stosowanie innych domowych sposobów na ból gardła.