Ponad 100 modelek chce, by Victoria's Secret opowiedziała się przeciw molestowaniu. Jest list otwarty

Takiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Ponad 100 modelek wspólnie z agencją Model Alliance wystosowało otwarty list do Victoria's Secret. Zwracają się w nim do marki, żeby ta zmieniła podejście do zatrudnionych kobiet.
Zobacz wideo

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w Victoria's Secret doszło do przełomowego momentu. Marka zatrudniła transpłciową modelkę. Valentina Sampaio na swoim Instagramie pochwaliła się kulisami sesji zdjęciowej dla sportowej linii Pink

Problemy w Victoria's Secret

Warto jednak przypomnieć, dlaczego wielu uważa ten moment za naprawdę ważny w branży. Ed Razek, który był odpowiedzialny za organizację pokazów Victoria’s Secret i kierował całą strategią marki, w zeszłym roku powiedział, że na wybiegu Victoria's Secret nie powinno być modelek plus size ani tym bardziej transseksualnych, bo ich pokazy to "fantazja". Wtedy odbiło się to szerokim echem i wielu uważało, że Razek powinien zrezygnować ze stanowiska. Tak się jednak nie stało.

Tydzień temu do sieci trafiła informacja o tym, że tegorocznego pokazu Victoria's Secret nie będzie, a we wtorek oficjalnie ogłoszono, że Ed Razek podał się do dymisji. Dodajmy, że tylko w 2019 roku Victoria's Secret zamknęła aż 50 swoich sklepów, co pokazuje, że marka ma spore problemy.

Ponad 100 modelek pisze list otwarty do Victoria's Secret

Jakby tego było mało, w środę na Instagramie agencji Model Alliance został opublikowany list otwarty, w którym autorzy wyrażają zaniepokojenie rzekomym związkiem marki z napaścią seksualną, gwałtem i handlem modelkami. Podkreślają, że nawet jeśli zarzuty nie dotyczą bezpośrednio Victoria's Secret, firma powinna odegrać kluczową rolę w naprawie sytuacji.

W liście padają również nazwiska trzech fotografów: Timura Emeka, Davida Bellemere'a i Grega Kadela, którzy podczas pracy z modelkami mieli przekraczać granice i zachowywać się niewłaściwie w kontekście seksualnym. 

Warto jednak wspomnieć, że pojawiają się także głosy, które bronią firmy. Wiele modelek ocenia Victoria's Secret bardzo pozytywnie i dodają, że świetnie im się z marką współpracuje.

 

Model Alliance połączyło siły z organizacją Time's Up, która wspiera ofiary przemocy seksualnej w miejscach pracy i stworzyło petycję, w której wzywają Victoria’s Secret do zapewnienia modelkom ochrony oraz wsparcia. Co więcej, w liście czytamy propozycję rozwiązania problemu. Chodzi o przystąpienie Victoria's Secret do programu "RESPECT", który nakłada na marki konieczność przyjęcia określonych zasad, które obowiązują wszystkich pracowników. Program ma zapewnić również szkolenia dotyczące problemu molestowania seksualnego, a także udostępnia niezależny system składania skarg. 

List otwarty jest skierowany do dyrektora generalnego Victoria's Secret, Johna Mehasa, a podpisały go takie modelki jak Gemma Ward, Doutzen Kroes, Iskra Lawrence czy Milla Jovovich. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.