Eksperci ostrzegają: otyłość znacznie częściej powoduje raka niż palenie papierosów

Specjaliści z brytyjskiej organizacji pozarządowej Cancer Research UK dowiedli, że nadprogramowe kilogramy to znacznie częstsza przyczyna zachorowań na raka, niż palenie papierosów. Wypuścili szokującą kampanię, która ma uświadomić społeczeństwo.
Zobacz wideo

Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem

Otyłość coraz częściej dotyczy coraz większej grupy ludzi, a średnia otyłości w Europie wynosi już około 22%. Ile osób pali papierosy? W Polsce jest to około 24% populacji. Otyłość to niekwestionowana epidemia XXI wieku. Jest to problem globalny, który nieustannie postępuje. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą - nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia lub cukrzycy typu 2. Ile jest osób otyłych w Polsce? Podobnie, jak w Norwegii - około 23%. 

Kontrowersyjna kampania Cancer Research 

Najświeższa kampania brytyjskiej organizacji Cancer Research wzbudziła naprawdę mieszane uczucia wśród mieszkańców wysp.Organizacja wykorzystała billboardy, które były jawnym zestawieniem papierosów z otyłością. Gdy te zawisły na ulicach miast, angielska stand-uperka sprzeciwiła się kampanii twierdząc, że uderza ona w osoby z nadwagą. Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać.

Odpowiedź Cancer Research nie pozostawia wątpliwości, że kierowali się oni dobrem społeczeństwa, które zupełnie nie jest świadome negatywnego wpływu otyłości na choroby nowotworowe. Jeśli nic się nie zmieni, z roku na rok liczba otyłych ludzi będzie się zwiększać. Pomimo tego, że papierosy są wciąż wymieniane jako główne źródło raka, otyłość niebezpiecznie depcze im po piętach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.