Jeśli chodzi o antydepresanty, lista leków jest dość długa. Najpowszechniejsze są antydepresanty nowej generacji, np. mianseryna, trazodon, tianeptyna. Ponadto warto zwrócić uwagę na naturalne antydepresanty, czyli m.in. dziurawiec zwyczajny, kreatyna, cynk.
Leki antydepresyjne wpływają na neurochemiczne przekaźniki w mózgu. Dzieje się tak poprzez oddziaływanie leku na receptory komórek nerwowych, które stają się mniej lub bardziej wrażliwe na wychwytywanie substancji takich jak serotonina, noradrenalina, czy dopamina. Najczęstszą przyczyną zaburzeń o charakterze depresyjnym jest niedobór serotoniny oraz noradrenaliny. Antydepresanty wyrównują niekorzystne stężenie tych substancji, co w szybkim czasie powoduje wyraźną poprawę nastroju.
Jeśli chodzi o antydepresanty, skutki uboczne mogą występować. Chociaż antydepresanty nowej generacji są dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze w działaniu, należy liczyć się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Są to m.in.: senność, uczucie zmęczenie, nudności, bóle brzucha, trudności w oddawaniu moczu.
Warto przy tym zwrócić uwagę na odstawienie antydepresantów – objawy bywają bardzo uciążliwe. Może pojawić się zaburzenia emocjonalne, zaburzenia ruchowe, zaburzenia neurosensoryczne.
Zobacz także: Adaptogeny, czyli wyjątkowe rośliny wspomagające nasz organizm