Antydepresanty - co trzeba o nich wiedzieć?

Antydepresanty to leki, które stosowane są w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Ich przyjmowanie powinno odbywać się ściśle pod kontrolą lekarza, mimo że niektóre antydepresanty bez recepty są dostępne. Sprawdź, komu zalecane są tego rodzaju leki.

Antydepresanty – lista

Jeśli chodzi o antydepresanty, lista leków jest dość długa. Najpowszechniejsze są antydepresanty nowej generacji, np. mianseryna, trazodon, tianeptyna. Ponadto warto zwrócić uwagę na naturalne antydepresanty, czyli m.in. dziurawiec zwyczajny, kreatyna, cynk.

Jakie jest działanie antydepresantów?

Leki antydepresyjne wpływają na neurochemiczne przekaźniki w mózgu. Dzieje się tak poprzez oddziaływanie leku na receptory komórek nerwowych, które stają się mniej lub bardziej wrażliwe na wychwytywanie substancji takich jak serotonina, noradrenalina, czy dopamina. Najczęstszą przyczyną zaburzeń o charakterze depresyjnym jest niedobór serotoniny oraz noradrenaliny. Antydepresanty wyrównują niekorzystne stężenie tych substancji, co w szybkim czasie powoduje wyraźną poprawę nastroju.

Antydepresanty – skutki uboczne

Jeśli chodzi o antydepresanty, skutki uboczne mogą występować. Chociaż antydepresanty nowej generacji są dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze w działaniu, należy liczyć się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Są to m.in.: senność, uczucie zmęczenie, nudności, bóle brzucha, trudności w oddawaniu moczu.

Warto przy tym zwrócić uwagę na odstawienie antydepresantów – objawy bywają bardzo uciążliwe. Może pojawić się zaburzenia emocjonalne, zaburzenia ruchowe, zaburzenia neurosensoryczne.

Zobacz także: Adaptogeny, czyli wyjątkowe rośliny wspomagające nasz organizm

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.