Jeśli wierzyć autorce diety, Ruth Moschner, dieta czekoladowa ma same zalety. Pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów w zdecydowanie przyjemniejszy sposób niż inne diety, gdyż konsumpcja czekolady uwalnia endorfiny - czyli hormony szczęścia.
Na początek rozczarowanie: dieta czekoladowa nie opiera się na zamianie posiłków na tabliczki czekolady. Zamiast tego proponuje, by sięgać po kilka kostek (maksymalnie dwie lub trzy jednorazowo) gorzkiej czekolady (im wyższa zawartość kakao, tym lepiej) pół godziny przed obiadem oraz w okolicach podwieczorka, gdy poziom cukru zaczyna powoli spadać (około dwie-trzy godziny po obiedzie). Dzięki temu w czasie obiadu jesteśmy bardziej syci - gorzka czekolada zmniejsza apetyt na jedzenie, zwłaszcza tłuste i słone, oraz powoduje uczucie sytości. Efektem tego będzie mniejsza porcja obiadowa, mniej przyswojonych kalorii, a w efekcie - obniżka masy.
Analogicznie: dwie kostki gorzkiej czekolady w porze poobiedniej zniwelują ryzyko podjadania, które jest odpowiedzialne za zwiększanie się masy ciała.
Skoro o podjadaniu mowa, warto pamiętać, że w czasie diety czekoladowej należy wyeliminować z jadłospisu wszystkie inne słodycze. Zamiast tego można postawić na zdrowe przekąski, np. owocowe koktajle czy kawałki marchewki.
Pozostając na diecie czekoladowej powinniśmy zadbać również o to, by nasze główne posiłki były dla nas zdrowe i nie zanadto kaloryczne. Wyeliminujmy więc potrawy smażone na rzecz pieczonych, gotowanych i duszonych. Zadbajmy także o to, by było w nich dość błonnika, który poprawia trawienie. Warto się też zainteresować przyprawami, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej - na przykład chili.
Efekty każdej diety dla kobiet i mężczyzn są zależne od organizmu i tego, jak rygorystycznie trzymamy się jej zasad. Utrzymując dietę czekoladową możemy schudnąć od pół do nawet trzech kilogramów tygodniowo.
Co istotne - dietę czekoladową można utrzymywać tak długo, jak tylko chcemy - nie ma ograniczeń czasu jej trwania.