Anemia: objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

Anemia, nazywana inaczej niedokrwistością, to zespół dolegliwości organizmu spowodowany znacznie obniżonym względem normy poziomem hemoglobiny oraz erytrocytów. Do jej rozwinięcia mogą przyczynić się między innymi silne krwawienia oraz niedobór żelaza w diecie. Dowiedz się zatem w jaki sposób nie dopuścić do rozwoju anemii, jakie są jej charakterystyczne objawy oraz w jaki sposób sobie z nią poradzić, kiedy już się pojawi.

Anemia – objawy charakterystyczne

Anemię możemy rozpoznać za sprawą zauważenia typowych dla tego zespołu chorobowego objawów. Nie muszą one pojawić się wszystkie w tym samym czasie, jednak ich jednoczesne występowanie może sugerować, że mamy faktycznie do czynienia z problemem niedokrwistości:

1. Bladość skóry, śluzówek oraz spojówek;
2. Spaczony apetyt – możemy odczuwać apetyt na kredę, glinę czy krochmal;
3. Bóle zamostkowe;
4. Mocne przyśpieszenie akcji serca (tachykardia);
5. Bezsenność lub zbytnio wydłużony sen;
6. Zbyt niskie ciśnienie tętnicze;
7. Osłabienie i niska kondycja fizyczna organizmu;
8. Rozkojarzenie;
9. Zawroty głowy;                                                                                                             10. Objawy psychosomatyczne takie jak potliwość, drżenie mięśni oraz suchość w ustach;
11. Nieprzyjemny zapach z ust;
12. Utrata przytomności i omdlenia;
13. Bóle mięśni oraz stawów.

Anemia – przyczyny prowadzące do jej rozwoju

Przyczyny anemii możemy podzielić na zewnątrzkrwinkowe oraz wewnątrzkrwinkowe. Do pierwszej z wymienionych kategorii zalicza się między innymi czynniki chemiczne, stosowanie medykamentów, reakcję organizmu na własne lub obce przeciwciała, a także nieprawidłowe przebycie chorób zakaźnych. Czynniki wewnątrzkrwinkowe to natomiast zaburzenia mechanizmu wytwarzania hemoglobiny przez organizm, a także defekty po stronie enzymów oraz błony erytrocytów.

Rozpoznanie anemii

Kiedy już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie co to anemia, pora ustalić w jaki sposób można stwierdzić problem niedokrwistości. Otóż w tym celu niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych krwi. Należy przede wszystkim zbadać poziom hemoglobiny oraz erytrocytów w organizmie, a także wartości żelaza. Są to na tyle podstawowe pomiary, że koszt ich przeprowadzenia jest całkowicie refundowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. W razie chęci skorzystania z usług prywatnego laboratorium analitycznego, nie zapłacimy więcej niż kilkanaście złotych.

Anemia – leczenie tradycyjne

Tradycyjną metodą leczenia niedokrwistości jest doustne przyjmowanie na czczo tabletek z wysoką zawartością żelaza. Niezbędne jest przy tym jednoczesne zażywanie witaminy C, która odpowiada za odpowiednie przyswajanie żelaza przez organizm. Podczas tego typu farmakoterapii mogą wystąpić skutki uboczne, do których zalicza się zwykle:

1. biegunki;
2. nudności;
3. wymioty;
4. bóle brzucha;
5. ciemne zabarwienie stolca (najbardziej powszechne działanie niepożądane).

W specyficznych przypadkach dostarczanie żelaza doustnie może być niewskazane – na przykład w przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nowotworu jelita lub występowania krwawień w układzie trawiennym. Wówczas zwykle ma miejsce podawanie żelaza metodą dożylną lub domięśniową. Leczenie anemii w ten sposób jest jednak potencjalnie niebezpieczne. Może skutkować tak poważnymi konsekwencjami jak zasłabnięcie czy wstrząs anafilaktyczny.

Masz anemię: dieta to klucz do wyzdrowienia!

Wiemy już, że problemowi anemii towarzyszy zwykle obniżony względem przyjętych norm poziom żelaza w organizmie. Jego niedobory mogą mieć związek nie tylko z obfitym krwawieniem, lecz także nieodpowiednim sposobem żywienia, prowadzącym do niedoborów, a w konsekwencji rozwoju anemii. Co jeść zatem, aby skutecznie przeciwdziałać niedokrwistości lub ją zwalczyć kiedy już się rozwinie?

1. Mięso – bardzo dużą zawartością żelaza cechuje się zwłaszcza czerwone mięso. Warto zadbać o jego wysoką przyswajalność, poprzez dodanie do potraw witaminy C – czy to w postaci proszku (kwas l-askorbinowy) czy naturalnych owoców lub warzyw. Bardzo dużą zawartością tejże witaminy cechuje się m.in. dzika róża, limonka, czarnuszka, cytryna oraz pomarańcza.
2. Jarmuż – te niepozorne zielone liście są prawdziwą skarbnicą naturalnego żelaza. Jarmuż nie należy wprawdzie do najsmaczniejszych produktów, jednak łatwiej będzie go dostarczyć w postaci świeżo wyciskanego soku w połączeniu z warzywami. Można także spróbować przepysznych czipsów jarmużowych na oliwie z oliwek;
3. Zielona pietruszka – dodawaj ją obficie do każdej zupy, pieczywa oraz do potraw mięsnych;
4. Każdy rodzaj sałaty – nie rozpoczynaj żadnego posiłku bez dodania co najmniej kilku jej liści;
5. Kapusta – jest tania i łatwo dostępna przez cały rok, a zawiera w sobie bardzo duże ilości żelaza;
6. Buraki – w diecie osób z anemią nie może ich zabraknąć! Warto je spożywać zarówno w formie soków, jak i stosować jako zagryzkę do obiadów.

Podsumowanie

Poznaliśmy zatem najważniejsze przyczyny niedokrwistości, objawy oraz sposoby leczenia. Pamiętaj, że w bardzo łatwy sposób możesz uniknąć problemu anemii. Dieta zawierająca duże ilości żelaza oraz ułatwiającą jej przyswajanie witaminy C to tak naprawdę cała tajemnica.

Masz ochotę na coś niezdrowego? My już nie! Jeden batonik to aż 310 kcal... [HAPS FIT]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.