Dieta Wikingów

Kilka dni temu pisaliśmy o zaletach diety śródziemnomorskiej, menu Eskimosów i Japończyków. Tymczasem dieta zaczerpnięta ze Skandynawii też ma wiele zalet.

Na skandynawskich stołach często pojawiają się dania z kapusty, żytni chleb, warzywa korzeniowe i inne cenne dla zdrowia produkty. Według naukowców taki sposób odżywiania może nawet o 30% zmniejszyć ryzyko śmierci.

Punkty za jedzenie kapusty Naukowcy oceniali grupę badanych w skali od 0 do 6 w zależności od tego, jak ściśle jej członkowie trzymali się tradycyjnego skandynawskiego menu. Z każdym przyznanym punktem ryzyko śmierci spadało o 4-6%. Badania trwały 12 lat. Mężczyźni którzy otrzymali największą liczbę punktów zmniejszali to ryzyko o 36%, a kobiety o 25%. Jak się okazało to właśnie kapusta, żytni chleb i warzywa korzeniowe są przede wszystkim odpowiedzialne za korzyści zdrowotne diety skandynawskiej. Podobne działanie mają też inne składniki "diety Wikingów": ryby, jabłka, gruszki i płatki owsiane.

Różnica między płciami Gdy naukowcy przeanalizowali wpływ diety na kobiety i mężczyzn, odkryli interesujące różnice. Zarówno kobiety jak i mężczyźni odnosili wymierne korzyści ze zjadania półtorej szklanki kapusty tygodniowo. Tymczasem na jedzeniu chleba żytniego zdecydowanie bardziej korzystali mężczyźni niż kobiety, ale one z kolei bardziej od mężczyzn korzystały na jedzeniu warzyw korzeniowych.

Superprodukty Chleb żytni zawiera witaminy, minerały i inne składniki kontrolujące poziom cukru i insuliny we krwi. Kapusta ma właściwości detoksykujące i działa anty nowotworowo. Marchew jest najlepszym wśród warzyw korzeniowych źródłem beta karotenu. Gdy dieta obfituje w te trzy składniki, ludzie ją stosujący mogą liczyć na obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby układu krwionośnego i raka.

Korzystajmy z tej wiedzy!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.