5 absurdalnych diet, które są jednak poparte badaniami naukowymi

Te diety podważają podstawowe zasady zdrowego odżywiania. A jednak, jak dowodzą badania, są skuteczne! Czy to możliwe? Zobacz 5 "diet", które kwestionują twoją dotychczasową wiedzę na temat odchudzania. Będziesz w szoku!
absurdalne diety poparte badaniami naukowymi absurdalne diety poparte badaniami naukowymi Fotolia

Zasady są po to, żeby je łamać

5 posiłków dziennie, śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, owoce i warzywa, małe porcje, jedzenie co ok 3 godziny, lekka kolacja. Znasz te utarte, powtarzane przez wszystkich do znudzenia hasła zdrowej diety? A tu proszę! Okazuje się, że nie do końca są słuszne.

Późna i obfita kolacja, czy jest zdrowa? Późna i obfita kolacja, czy jest zdrowa? Fotolia

Jedzenie dużej kolacji jest spoko

Wszyscy wiemy, że kolacja to najlepszy posiłek do zjedzenia wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Chodzi oczywiście o porę dnia, kiedy wszystkie obowiązki mamy już za sobą, możemy się zrelaksować i rozkoszować jedzeniem. Jednocześnie większość ludzi uważa, że "jedzenie po zmroku to zbrodnia", jeśli zależy nam na utracie wagi. Nic bardziej mylnego! Włoscy naukowcy porównali efekty jedzenia w ciągu dnia (10 rano), do efektów jedzenia o późniejszej porze (6 wieczorem).

Wniosek: Jedzenie spożywanie zbyt kalorycznych posiłków powoduje przyrost masy ciała, niezależnie od tego, kiedy jesz.

Węglowodany na diecie są niezbędne Węglowodany na diecie są niezbędne Fotolia

Jedz węglowodany, żeby schudnąć

Węglowodany nie cieszą się dobrą reputacją. Dlaczego? ok 50 proc. węglowodanów w tradycyjnej (niekoniecznie zdrowej) diecie stanowią przetworzone węglowodany i cukier. Takie węglowodany z pewnością są "złe", a co z tymi "dobrymi"?

Przed 1991 r., kiedy Japonia była uważana za społeczeństwo kulinarnie zdominowane przez węglowodany, wskaźniki cukrzycy i otyłości nigdy nie przekraczały 3 proc. populacji. Gdyby węglowodany rzeczywiście były wrogami szczupłej sylwetki, z ich wysoką zawartością skrobi, za sprawą spożywania gigantycznych ilości ryżu i słodkich ziemniaków, Japończycy byliby najgrubszą, najbardziej schorowaną nacją na świecie. Tak nigdy nie było.

Wniosek: zignoruj przestarzałe zasady diety, które mówią, że "węglowodany są złe"

Twoje ciało potrzebuje węglowodanów. Jeśli całkowicie usuniesz ten niezbędny składnik odżywczy z diety, możesz doświadczyć obniżenia poziomu hormonów kontrolujących utratę tłuszczu, co utrudni odchudzanie. Spożywaj więcej węglowodanów w dniach, w których jesteś aktywny i mniej w dniach, w których nie planujesz zbyt dużo aktywności fizycznej. Upewnij się też, że większość spożywanych przez ciebie węglowodanów pochodzi z wartościowych źródeł, takich jak warzywa, ryż, czy kasze.

Trening, a posiłek przed treningiem Trening, a posiłek przed treningiem Fotolia

Ćwicz z pustym żołądkiem

Zdziwiona? 

Nie ma nic gorszego niż mdłości w trakcie treningu spowodowane pełnym żołądkiem. Posiłek przed treningiem jest ważny, ale nie należy się objadać bezpośrednio przed planowaną aktywnością fizyczną. Proces trawienia jest bardzo skomplikowany. Kiedy jesz, jedzenie nie trafia bezpośrednio do mięśni, ani do jelit. To trochę trwa. Jeśli więc jesz wiele godzin przed treningiem, wciąż masz spory zapas energii.

Badania opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism wykazały, że białko, które jesz, trawi się w granicach od 1 do 10 gramów na godzinę. Jeśli jesz posiłek, w skład którego wchodzi 25 gramów białka, możesz go trawić nawet do 25 godzin. Poziom nawodnienia oraz sen również odgrywają tu istotną rolę.

Wniosek: Upewnij się, że jesteś wypoczęta i odpowiednio nawodniona

Jedz ok. 2 godzin przed treningiem i nie przesadzaj z wielkością porcji. 

Zobacz: Ile powinnaś odczekać po zjedzeniu posiłku, by móc wykonać trening?

jedzenie organiczne, czy warto? jedzenie organiczne, czy warto? Fotolia

EKO odżywianie nie wpłynie na utratę wagi

Organiczna żywność nie gwarantuje wsparcia w odchudzaniu. Często oznaczenia na opakowaniu nie są nawet gwarancją tego, że taka żywność jest zdrowa. 

Wyniki badań opublikowanych w Annal of Internal Medicine jednoznacznie udowadniają, że nie ma wyraźnych korzyści płynących ze spożywania żywności ekologicznej.

Wniosek: Zdrowe nie znaczy niekaloryczne

Nie ma wątpliwości, że żywność ekologiczna zawiera mniej pestycydów i toksyn. Prawdziwe pytanie brzmi: czy czasami mała różnica w ilości toksyn powoduje jakąkolwiek istotną różnicę w naszym zdrowiu. Ekologiczne, nie oznacza dietetyczne. Organiczny cukier jest nadal cukrem. Produkty organiczne mające 1000 kalorii są nadal produktami zawierajacymi 1000 kalorii. 

Nasycone tłuszcze w diecie są niezbędne w odchudzaniu Nasycone tłuszcze w diecie są niezbędne w odchudzaniu Fotolia

Jedz tłuszcze i nie bój się cholesterolu

Jeszcze do niedawna twierdzono, że tłuszcze nasycone i wszystkie tłuszcze zwierzęce są przyczyną niezliczonych problemów zdrowotnych. Jednak wszystkie badania wykorzystane do poparcia tej hipotezy przyniosły odwrotne wyniki.

Całkowicie zignorowano populacje, które były zdrowe pomimo diety opartej na nasyconych tłuszczach. Na przykład ludzie, którzy mieszkają w Tokelau (grupa wysp należących do Nowej Zelandii) są wierni diecie, która w 50 proc. składa się z tłuszczów nasyconych. Układ sercowo-naczyniowy tych ludzi jest mimo to zdrowszy niż u jakakolwiek innej grupy ludzi. Walter Willett, przewodniczący Wydziału Żywienia na Harvardzie, publicznie stwierdził (po 20-letniej analizie badań), że tłuszcze - a dokładniej nasycone tłuszcze - nie są przyczyną otyłości i chorób serca. 

Wniosek: Cholesterol jest potrzebny!

Cholesterol działa jako przeciwutleniacz. Zwalcza wolne rodniki we krwi. W przypadku wysokiego poziomu niepożądanych substancji we krwi (spowodowanego jedzeniem wysoko przetworzonej żywności, co prowadzi do stanu zapalnego w tętnicach), poziom cholesterolu wzrasta w celu zwalczania tych substancji. Cholesterol jest również niezbędny do produkcji wielu hormonów, z których niektóre pomagają w walce z chorobami serca. Dodatkowo, badania pokazują, że diety o wyższej zawartości tłuszczów nasyconych powodują mniejsze spożycie kalorii w ciągu dnia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.