Przyjmuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać od 2 do 2,5 l wody dziennie1. Wartość ta może jednak wzrastać w upalne dni, przy wzmożonej aktywności fizycznej czy na diecie wysokobłonnikowej. Jeśli nie odpowiadasz regularnie i wystarczająco na zapotrzebowanie na wodę, możesz odczuć skutki odwodnienia organizmu.
Do tego stanu często dochodzi również w wyniku dolegliwości zdrowotnych. Jego przyczyną bywają: silna biegunka, intensywne wymioty, wysoka gorączka czy cukrzyca.
Bez względu na to, jak doszło do odwodnienia — objawy są takie same. Na początku pojawia się przede wszystkim uczucie pragnienia i suchość w ustach. Możesz też zauważyć u siebie zmianę koloru moczu na ciemnożółty. Im większy jest niedobór, tym intensywniejsze są oznaki odwodnienia. Masz słabszy albo nadmierny apetyt, kłopoty ze snem, suchą skórę, zaparcia, duszności lub uderzenia gorąca? Czujesz zmęczenie, ogólne osłabienie i zmagasz się z bólem głowy2? Koniecznie się nawodnij!
Objawy te powinny cię zaalarmować, bo mogą doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Odwodniony organizm traci odporność. Jest też narażony na kumulację i większe stężenie toksyn3. Długotrwałe odwodnienie organizmu zaburza funkcjonowanie nerek, pogarsza pracę mózgu i osłabia kondycję stawów. Kiedy niedobór wody sięga 20%, pojawia się poważne zagrożenie udaru, obrzęku mózgu, a w skrajnych przypadkach — dochodzi do śmierci4. Dlatego najlepiej uzupełniać płyny od razu po pojawieniu się pierwszych symptomów. Zmniejszysz ryzyko najpoważniejszych skutków odwodnienia!
Podstawą dobrego nawodnienia zawsze jest woda. Nie musisz korzystać z butelkowanej — śmiało sięgaj również po wodę z kranu! Ponad 99% polskich gospodarstw domowych ma dostęp do wody pitnej z sieci wodociągowej5. Nie ograniczaj się jednak tylko do czystej kranówki! Woda gazowana nawadnia tak samo skutecznie6. A dzięki musującym bąbelkom lepiej smakuje i daje uczucie większego orzeźwienia.
Za pomocą saturatora do wody SodaStream Art wodę z bąbelkami przygotujesz samodzielnie, w zaciszu własnego domu, w parę chwil. Napełnij butelkę wodą z kranu, zamontuj w urządzeniu, wypuść gaz i gotowe. Od teraz źródło nawodnienia masz zawsze w zasięgu ręki!
Jak pić wodę, aby nawodnić organizm?
Skuteczne nawadnianie organizmu sprowadza się nie tylko do dostarczenia odpowiedniej ilości wody. Musisz też zadbać o regularność! Wypicie kilku szklanek naraz nie da ci oczekiwanego efektu, gdyż duża dawka płynów nie wchłonie się w całości. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego nie powinno się wypijać więcej niż dwóch szklanek po sobie.
Po pierwszą sięgnij po wstaniu z łóżka. W ciągu dnia przyjmij jeszcze 5-6 szklanek wody, a ostatnią wypij przed snem.7
Jeśli woda ci się nudzi albo nie przepadasz za jej smakiem — mamy dobrą wiadomość — są też inne sposoby na to, jak szybko nawodnić organizm. Niedobory skutecznie uzupełniają na przykład napoje izotoniczne. To połączenie wody z cukrem lub miodem i solą, które usprawnia wchłanianie wody przez organizm.
Napoje izotoniczne kupisz w większości sklepów. Lepiej jednak przygotowywać je samemu, bo nie zawierają konserwantów i innych sztucznych substancji. W najprostszej wersji do wody gazowanej dodajesz łyżeczkę miodu oraz szczyptę soli i mieszasz wszystkie składniki. Jeśli chcesz, sięgnij po dodatki, które wzbogacą smak napoju:
Warto wiedzieć!
Izotonik znakomicie sprawdza się w nagłych wypadkach, kiedy odczuwasz skutki odwodnienia. Szczególnie dotyczy to bólu głowy — radzi z nim sobie naprawdę skutecznie. Nie powinien być jednak stałym, podstawowym źródłem nawadniania organizmu.
Czy wiesz, że za najskuteczniejszy napój izotoniczny uchodzi woda kokosowa? Ma dużą zdolność nawadniania organizmu ze względu na zawartość sodu i innych elektrolitów oraz naturalnie występujących cukrów. Nie wymaga dzięki temu stosowania żadnych dodatków!
Bądź jednak czujny, bo dostępne w sklepach produkty mogą zawierać konserwanty i szkodliwe substancje. Najlepiej wybierać więc wodę kokosową o jak najprostszym, naturalnym składzie. Możesz ją pić bezpośrednio lub… wykorzystać w egzotycznym koktajlu!
Nasza propozycja to połączenie wody kokosowej z kawałkami ananasa, kiwi i pomarańczy z garścią szpinaku. Wlej do blendera wodę kokosową, dodaj pozostałe składniki i zmiksuj całość. Gotowy koktajl przelej do szklanki z kawałkami lodu.
Jeśli zastanawiasz się, jak nawodnić organizm, domowe sposoby to zdrowe i kreatywne rozwiązanie. Co powiesz na lemoniadę? Popularny napój skutecznie orzeźwia, uzupełnia wodę w organizmie, a do tego doskonale smakuje. W podstawowej wersji składa się z soku cytryny i wody. Można go jednak przygotować na różne sposoby.
Dodatek pomarańczy, malin, arbuza czy truskawek pozwoli uzyskać przyjemną słodycz. Jeśli masz więcej czasu, spróbuj zaopatrzyć się w nietuzinkowe dodatki: lawendę czy wodę różaną. Prawdziwą furorę zrobi Magiczna lemoniada zmieniająca kolor, której sekretnym składnikiem jest… niebieska herbata (Klitoria Ternateńska). Sok z cytryny o kwaśnym pH zamienia kolor naparu z niebieskiego na fioletowy. Dzięki temu powolne wlewanie herbaty do szklanki z lemoniadą tworzy efektowne, kolorowe warstwy. Dbanie o nawodnienie przestaje być nudnym obowiązkiem!
Jeśli szukasz sposobu, jak szybko nawodnić organizm, koniecznie włącz zupy do diety. Bogate w wodę i składniki odżywcze skutecznie wzmacniają odwodniony organizm.
Najlepszy efekt dają zupy o rzadkiej konsystencji albo kremy z warzyw zawierających dużo wody. Pomidorowo-ogórkowe gazpacho prosto z hiszpańskiej Andaluzji nawodni cię i orzeźwi. A jeśli lubisz próbować bardziej egzotycznych smaków — koniecznie ugotuj Dàn Huā Tāng. Ta chińska zupa jajeczna stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego rosołu. Składa się z jajek, bulionu warzywnego, cebuli i przypraw (czosnku, kurkumy, soli, pieprzu, imbiru). Przygotujesz ją w kilkanaście minut, aby zyskać zastrzyk energii, gdy dopadnie cię osłabienie z odwodnienia!
Przeprowadzone jakiś czas temu badania sugerują, że znakomitym źródłem nawodnienia jest również mleko. Poza wodą zawiera cukier, białko i tłuszcz, które decydują o jego nawadniających właściwościach. To odżywcze trio w połączeniu z wodą spowalnia usuwanie płynów z żołądka, co utrzymuje nawodnienie przez dłuższy czas.
Dzięki temu mleko wesprze cię w regularnym nawadnianiu organizmu. Okaże się też pomocne w szybkim uzupełnieniu płynów po intensywnym wysiłku fizycznym. Niektóre badania wykazały, że mleko niskotłuszczowe lepiej wspierało nawodnienie po treningu niż napoje dla sportowców lub zwykła woda8.
O nawadniających właściwościach nabiału od dawna wiedzą mieszkańcy Turcji i innych krajów Bliskiego Wschodu. Niezwykle popularnym przysmakiem jest tam ayran — turecki napój na bazie jogurtu naturalnego i wody z dodatkiem soli.
Możesz kupić go sklepie lub zrobić samemu. W tym celu do 280 g jogurtu wlej 560 ml wody gazowanej z saturatora do wody SodaStream. Dodaj pół płaskiej łyżeczki soli i ewentualnie posiekane liście mięty. Wymieszaj wszystko. Bąbelki utworzą na powierzchni delikatną piankę, która nada napojowi apetyczny wygląd.
Pomysłów na to, jak nawodnić organizm, dostarczają nie tylko napoje. Warto pamiętać, że wartościowym źródłem wody są także owoce i warzywa. Sięgaj szczególnie po te soczyste, zawierające dużo wody. To na przykład: arbuz, truskawki, grejpfrut, brzoskwinie, ogórek, pomidory, cukinia.
Kiedy zauważasz u siebie oznaki odwodnienia — staraj się jeść jak najwięcej tego rodzaju składników. Nie dość, że wspomogą cię w uzupełnieniu płynów, to jeszcze dostarczą witamin i minerałów. Co powiesz na sałatkę owocową z malinami, melonem, ananasem i mleczkiem kokosowym? Albo świeżą surówkę z pomidorkami koktajlowymi, sałatą i owocami granatu? A może przygotujesz świeżo wyciskany sok z selera naciowego i jabłka?
Nawadnianie organizmu nie musi wiązać się z nudą ani przymusem. Potrzeba uzupełnienia płynów jest dobrą okazją do próbowania nowych smaków, urozmaicenia diety i zmiany nawyków. Dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia.
1. https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode
2. https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/
3. https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/
4. https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/powrot-do-zrodla-czyli-kilka-slow-o-wodzie/
5. https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/stan-sanitarny-kraju-w-2023
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26702122/
7. https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/plyny/
8. https://www.healthline.com/nutrition/19-hydrating-foods#TOC_TITLE_HDR_13
REKLAMA MARKI SODASTREAM SP. Z O.O