Piłka gimnastyczna - jak z nią ćwiczyć w domu?

Piłka gimnastyczna to urządzenie, które dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu znalazło miejsce w salach fitness, gabinetach rehabilitacyjnych, jak i w domach. Doskonale sprawdza się podczas rozciągania i ćwiczeń na kręgosłup! Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo z niej korzystać, również w zaciszu własnego mieszkania? Czytaj dalej!

Piłka gimnastyczna do ćwiczeń – dlaczego warto ją mieć?

Ćwiczenia z piłką niosą za sobą wiele korzyści, nie tylko dla sportowców, ale również osób z kontuzjami czy dzieci ze specjalnymi potrzebami. Nie ma tu szczególnych ograniczeń wiekowych, jednak wszelkie aktywności związane z tym urządzeniem powinny być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem, również merytorycznym. Piłka gimnastyczna do ćwiczeń umożliwia wykonanie wielu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, głównie kręgosłup i mięśnie brzucha. Uczy także koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi. Częste korzystanie z tego przedmiotu czy nawet zastąpienie nim biurowego krzesła powoduje, że wzmacniają się mięśnie gorsetowe (tułowia), dzięki czemu odciążamy plecy, szczególnie odcinek lędźwiowy. Ćwiczenia typowo fitnessowe doskonale wpływają na wygląd sylwetki, ruchomość w stawach, a także zwiększają ogólną wydolność organizmu.

Piłka gimnastyczna – jakie są rodzaje?

Nie ma jednej, klasycznej piłki gimnastycznej – ich wybór jest tak naprawdę całkiem spory! Co możemy znaleźć w sklepach:

  • klasyczna piłka gimnastyczna – zwykle dostępna w rozmiarach 55 – 85 cm, służy do wykonywania ćwiczeń rozciągających, koordynacyjnych i wzmacniających, może z powodzeniem zastąpić krzesło biurowe;
  • piłka gimnastyczna duża z wypustkami – delikatne kolce na jej powierzchni służą przede wszystkim do masażu mięśni, przyspieszając ich regenerację i pomagając się zrelaksować;
  • piłka w kształcie fasolki – idealna dla młodszych użytkowników i seniorów, umożliwia ruch tylko w jednym kierunku, dzięki temu łatwiej jest na niej utrzymać równowagę i nie spaść – to ważne dla osób z ograniczoną ruchomością i sprawnością fizyczną;
  • mniejsze piłki gimnastyczne – o średnicy ok. 30 cm to idealny kompan ćwiczeń typu pilates.

Duży wybór piłek gimnastycznych znajdziesz w sklepach sportowych, a także na stronie https://www.empik.com/sport/pilki-fitness/gimnastyczne,4117031001,s.

Piłka fitness – czy jest dobra dla każdego?

Piłka tego typu do świetne urządzenie do ćwiczeń i rehabilitacji dla niemalże każdego, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej czy wyznaczonych celów sylwetkowych. Warto jednak przed przystąpieniem do ćwiczeń zapoznać się z ogólnymi zasadami korzystania z tego urządzenia. Najlepiej skonsultować to z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą, jeżeli ty lub ktoś z twojej rodziny macie problemy z układem ruchu. Należy także dobrać odpowiednią wielkość i rodzaj piłki do potrzeb i możliwości użytkownika. Zagwarantuje to większe bezpieczeństwo i przyjemność z korzystania.

Pamiętaj o kilku zasadach podczas korzystania z piłki!

Po pierwsze – znajdź odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Musisz mieć wystarczająco dużo przestrzeni wokół siebie, by podczas ewentualnego upadku czy wyślizgnięcia się piłki nie uderzyć o meble lub ścianę. Zadbaj także o to, by w okolicach ćwiczeń nie znajdowały się ostre przedmioty, które mogłyby uszkodzić materiał, z którego wykonana jest piłka.

Drugą ważną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie ciała do ćwiczeń. Istotna jest więc rozgrzewka, która pomoże zapobiec urazom i kontuzjom podczas treningu czy rehabilitacji. Dostosuj rodzaj, a także intensywność ruchu do swoich możliwości i potrzeb.