Letnie aktywności w mieście? Salzburg jest do tego wprost stworzony

Salzburg to doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy podczas wakacji chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Choć miejsce to głównie kojarzy nam się z kulturą i sztuką, to również miłośnicy aktywności fizycznej znajdą coś dla siebie.

To w Salzburgu urodził się i tworzył Wolfgang Amadeusz Mozart. Piękne, barokowe miasto aż prosi się o piesze wycieczki. Idealna harmonia przyrody i architektury, sztuki i kultury, tradycji i nowoczesności, w malowniczej scenerii gór i jezior pozwala na aktywny wypoczynek.

Biegiem po Salzburgu

Kiedy wybieramy się na wakacje do miejsc, gdzie możemy na każdym kroku zachwycać się piękną architekturą, sztuką czy krajobrazem, powinniśmy zrezygnować z korzystania z komunikacji miejskiej i taksówek na rzecz pieszych wycieczek lub porannego joggingu.

Zwiedzanie miasta „w biegu” może być nie tylko przyjemne, ale również świetnie wpłynie na nasze samopoczucie, a także pozwoli spalić mnóstwo kalorii. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w mapę Salzburga i zaznaczenie na niej miejsc, do których chcemy dotrzeć.

Panorama SalzburgaPanorama Salzburga fot. Hedgecoe London
Odkrywaj Salzburg na rowerze

Sieć ścieżek rowerowych w Salzburgu ma ponad 180 kilometrów długości. Większość z nich znajduje się nad brzegiem rzeki Salzach. Oprócz małych stacji naprawczych i praktycznych miejsc do bezpiecznego przechowywania roweru, miasto Mozarta oferuje także hotele przyjazne dla rowerzystów. Coraz więcej z nich w swojej ofercie ma również sprzęt do wypożyczenia na miejscu, co dla wielu jest ogromnym plusem.

Rowerzyści mogą cieszyć się spokojną jazdą rowerem po obu stronach rzeki Salzach. Aleja Hellbrunner jest zamknięta dla ruchu samochodowego i prowadzi do pałacu Hellbrunn ze słynnymi fontannami i przyległym zoo. Niektóre trasy rowerowe umożliwiają zwiedzanie tych najdalszych zakątków miasta, jak również bardziej odległych regionów. Szczegółowy opis trasy dla 25 wycieczek rowerowych, które są idealne dla rodzin, a także dla „niedzielnych rowerzystów”, można znaleźć w „City Bike Guide Salzburg” (dostępnym w księgarniach).

Panorama Salzburga Panorama Salzburga  fot. Tourismus Salzburg, Günter Breitegger

Wspinaczka po górach

Salzburg położony jest między kilkoma górami. Festungsberg i przyległymi Mönchsberg, Kapuzinerberg, Gaisberg oraz Untersberg na na południe od Salzburga. Są to popularne tereny rekreacyjne zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców. Podczas pieszych wycieczek można podziwiać jedyne w swoim rodzaju panoramiczne widoki na zabytkową dzielnicę, rzekę Salzach, a także pobliską okolicę.

Wysoko ponad dachami Salzburga i wśród zielonych lasów można poczuć wyjątkową symbiozę miasta i natury. Warto podkreślić, że wycieczki rowerowe są świetną alternatywą dla biegania. Do tego już godzina chodzenia po górach pozwala spalić nawet 400 kcal.

Twierdza Hohensalzburg i starówka w SalzburguTwierdza Hohensalzburg i starówka w Salzburgu fot. Tourismus Salzburg

Miejskie siłownie

Trening w takich okolicznościach przyrody to prawdziwa przyjemność. W Salzburgu poza wspaniałymi trasami rowerowymi i biegowymi można znaleźć także miejskie siłownie. To miejsca, gdzie każdy może zatrzymać się i chwilę poćwiczyć… oczywiście za darmo! Fani zwykłych siłowni także nie powinni narzekać. W mieście nie brakuje klubów fitness i hoteli, w których znajdują się miejsca z profesjonalnym sprzętem do ćwiczeń.

Rzeźba Sphaera na KapitelplatzRzeźba Sphaera na Kapitelplatz fot. Tourismus Salzburg

Każdy znajdzie coś dla siebie

Gdy temperatura spadnie poniżej zera, fani sportów zimowych uwielbiają przyjeżdżać właśnie w rejon Salzburga. Wszystko ze względu na wspaniałe i doskonale przygotowane trasy narciarskie i biegowe. Z kolei latem możemy skorzystać z takich aktywności fizycznych jak: siatkówka plażowa, tenis, basen, golf, skok ze spadochronu czy nawet tor przeszkód.

Jak widać, możliwości jest naprawdę dużo, dlatego Salzburg to wspaniała opcja dla miłośników aktywnych wakacji.

Materiał powstał we współpracy z austria.info.

Więcej o: