Kiedy tuż przed igrzyskami udało nam się porozmawiać z prezes Olimpiad Specjalnych Anną Lewandowską, mówiła ona, że to nie medale są najważniejsze, ale samo uczestnictwo. Tym bardziej cieszą takie wiadomości, że zawodnicy startujący podczas Igrzysk w Abu Zabi postanowili udowodnić, że chcą czegoś więcej. "26 złotych, 21 srebrnych i 13 brązowych. Razem 60 medali" - napisała późnym wieczorem Monika Bondarowicz, asystentka Anny Lewandowskiej, która była z nią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
ZOBACZ TEŻ: Anna Lewandowska poleciała do Abu Dhabi na letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
Polska reprezentacja rywalizowała w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy rywalizują w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.
Nie trzeba było długo czekać na pierwsze krążki. Już w piątek złoto zdobył Sebastian Cofał w pływaniu stylem grzbietowym. Dystans 100 metrów pokonał ze znaczącą przewagą nad innymi zawodnikami. Tuż po starcie powiedział: - " Udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do Igrzysk."
Dobra passa naszych zawodników trwała przez kolejne dni. Złoto w pływaniu zdobyła też Kinga Iwańska, a w czasie weekendu 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy. Z kolei Paweł Czizmowski dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie - 2 złote i pięć srebrnych.
Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych zawodnicy rywalizowali także w judo. Tutaj srebrne medale zdobyli Angelika Stachowiak trenująca w poznańskiej Akademii Judo, a także Marcin Liszcz, który przeszedł do historii polskiego judo jako pierwszy srebrny medalista Olimpiad Specjalnych.
Medale zdobyli też kolarze - 2 złota i srebro- , wrotkarze - złoto, 2 srebra, 4 brązy- , lekkoatleci - 2 srebra, 2 brązy- , tenisiści stołowi - srebro- , a także zawodnicy w jeździectwie - złoto i srebro -, bocce - srebro - i trójboju siłowym - srebro i 2 brązy-. We wtorek rano na swoim profilu na Instagramie Anna Lewandowska poinformowała, że piłkarki nożne wygrały swoje wszystkie mecze i zdobyły złoty medal.
Anna Lewandowska w rozmowie z nami zdradziła również, czego każdy z nas powinien uczyć się od sportowców z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Wszyscy powinniśmy uczyć się niebywałej, szczerej radości i woli walki - często z samym sobą, uśmiechu, który zaraża tak silnie przy każdym spotkaniu. Nasi zawodnicy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zawsze powtarzam, że niejeden z nas mógłby się od nich uczyć wyjątkowej wrażliwości na sport i miłości do życia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom, trenerom, rodzicom, działaczom, uczestnikom i życzymy kolejnych ogromnych sukcesów.