Co łączy te dwie kobiety ze zdjęcia? Będziecie w SZOKU!

Dwie kobiety przedstawione na zdjęciu są... w tym samym wieku! SZOK! Obydwie mają 80 lat! Kto jeszcze ma wątpliwości, że sport odmładza!? :)

 Aktywność fizyczna potrafi zdziałać cuda i skutecznie odmłodzić, co widać na załączonym obrazku!

.. .

Prawie każda ilość i rodzaj aktywności fizycznej może spowolnić starzenie się naszych komórek! Jak to działa?

Ruch to zdrowie - doskonale to wiemy. Aktywność fizyczna obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko cukrzycy, poprawia kondycję mięśni i stawów, odchudza. Wszystko to możemy dostrzec gołym okiem - kiedy zerkniemy w wyniki badań, bez zadyszki wejdziemy na piętro lub staniemy na wadze. Uczeni badają to, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec. I mają kolejne dowody na to, że ruch nas odmładza.

Na przykład - naukowcy z King's College London odkryli, że siła mięśni nóg jest bardzo związana z szybkością starzenia się mózgu. Badania w ubiegłym tygodniu opublikowało pismo "Gerontology".

Uczeni sugerują, że wykonywanie prostych ćwiczeń, jak np. marsz, ukierunkowanych na poprawę siły nóg w dłuższej perspektywie może wpływać na starzenie się naszych zdolności poznawczych.

Naukowcy badali przez 10 lat 324 zdrowe kobiety - bliźniaczki jednojajowe (mające identyczne DNA) z rejestru TwinsUK. Średnia wieku badanych to 55 lat.

Myślenie, uczenie się i pamięć były mierzone na początku i na końcu badania. Okazało się, że siła mięśni nóg była lepszym wskaźnikiem zmian poznawczych niż inne czynniki stylu życia! Generalnie bliźniaczki, który miały mocne, wysportowane nogi, miały też mózgi w lepszej kondycji - zaszło w nich mniej zmian związanych ze starzeniem się!

Wcześniejsze badania dowodziły, że aktywność fizyczna może mieć korzystny wpływ na proces starzenia się mózgu, ponieważ trening mięśni uwalnia hormony, które mogą zachęcać do wzrostu komórki nerwowe. Jednak to badanie jest pierwszym, które pokazuje konkretny związek pomiędzy mocą mięśni nóg i zmianami poznawczymi.

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.