Bieganie poprawia pamięć?

Korzyści z uprawiania joggingu mnożą się jak króliki. Wygląda na to, że bieganie wpływa pozytywnie na procesy uczenia się!

Hipokamp to część mózgu odgrywająca kluczowa rolę w procesach zapamiętywania, ponieważ to w nim następuje przenoszenie wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Procesowi temu towarzyszą powstające w hipokampie najszybsze fale mózgowe o częstotliwości gamma. Ba: praktycznie wszystkie operacje intelektualne wykonujemy w ich rytmie, w hipokampie utrwalają się też dane związane z położeniem ciała w przestrzeni. Niedawne badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (we współpracy ze specjalistami z Florydzkiego Instytutu Maxa Plancka oraz z Instytutu Badań Medycznych Maxa Plancka w Heidelbergu) wykazały, iż rytm tych fal nasila się, gdy ciało szybciej się porusza, np. podczas biegu!  

Eksperyment przeprowadzono na myszach, a w jego trakcie mierzono sygnały setek mysich neuronów. W tym celu posłużono się specjalnymi mikroelektrodami, do których podłączono przewody 20-krotnie cieńsze od ludzkiego włosa! Analiza setek gigabajtów zgromadzonych dzięki temu danych skłoniła badaczy do wysnucia nieoczekiwanych wniosków: charakterystyczny dla procesu uczenia się i zapamiętywania rytm fal gamma wzmagał się, gdy gryzonie zaczynały się szybciej poruszać. Kierujący ww. badaniami prof. Mayank Mehta zastrzega, że choć za wcześnie jest, by jednoznacznie uznać, iż aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na proces uczenia się, to związek między nimi jest ewidentny.

Nie trać czasu biernie czekając, aż naukowcy wykażą, że wyniki płynące z powyższych badań dotyczą również ludzi, tylko ruszaj w plener pobiegać. Tak czy inaczej, na pewno na tym skorzystasz!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.