Seks: 10 zaskakujących korzyści - część I.

Miłosne igraszki dają wiele profitów, którymi można cieszyć się także poza sypialnią. Sprawdź, czy wiesz, na ile różnych sposobów seks zdolny jest poprawić twoje zdrowie oraz kondycję.

Człowiek jest istotą seksualną, a miłosne pożycie owocuje nie tylko chwilową przyjemnością...

1. Seks odstresowuje | ...obniża bowiem ciśnienie krwi - twierdzą naukowcy ze Szkocji, którzy swoje doniesienia opublikowali na łamach "Biological Psychology". Wnioski te wyciągnęli angażując do eksperymentu grupę kobiet i mężczyzn, którzy zgodzili się udostępnić informacje dotyczące swojego życia seksualnego. Naukowcy sztucznie wywoływali stres u badanych (publiczne wystąpienie, liczenie w pamięci) i sprawdzali u nich ciśnienie krwi, będące dobrym "markerem" stresu. Stwierdzono, że osoby mogące pochwalić się satysfakcjonującym życiem seksualnym poddawały się działaniu stresu w mniejszym stopniu niż osoby niezadowolone ze swojego intymnego pożycia oraz takie, które seksu nie uprawiały wcale. Naukowcy wykazali także, że częste i satysfakcjonujące kontakty seksualne obniżają rozkurczowe ciśnienie krwi. Co ciekawe, kobietom wystarcza do tego częste przytulanie się z partnerem...

2. Seks poprawia odporność ...pod warunkiem wszakże, iż zachowa się w tym względzie właściwą miarę ;) Regularne "weekendowe" pożycie seksualne wzmacnia cały organizm. Satysfakcjonujące stosunki odbywane raz do dwu razy w tygodniu podnoszą poziom immunoglobulin A (IgA), które zapobiegają rozwojowi przeziębień i infekcji. Naukowcy z Wilkes University w Wilkes-Barre w Pasadenie pobrali próbki krwi studentów, którzy podali częstotliwość, z jaką uprawiają seks. Ci z grupy deklarującej pożycie 1-2 razy w tygodniu cieszyli się wyższym poziomem immonoglobulin A niż studenci nie uprawiający seksu wcale, uprawiający go rzadziej niż raz w tygodniu lub uprawiający go częściej niż 2 razy w tygodniu.

3. Seks spala kalorie ...i choć ich liczba nie jest imponująca - pół godziny łóżkowych zmagań "kosztuje" do 85 kcal - to ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. 42 miłosne sesje po 30 minut każda to już ponad 3500 kcal - i pół kilograma tłuszczu mniej. Uprawianie seksu to świetny rodzaj treningu, bo angażuje zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

4. Seks wzmacnia serce ...i wbrew potocznym przekonaniom, wcale nie zwiększa zagrożenia zawałem serca, zwłaszcza w "pewnym" wieku. Angielscy naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycie w "Journal of Epidemiology and Community Health", przez 20 lat śledzili losy blisko 1000 mężczyzn aktywnych seksualnie. Co odkryli? Częste intymne pożycie nie dość, że nie szkodzi sercu, to jeszcze je wzmacnia. Naukowcy odkryli, iż u mężczyzn podejmujących aktywność seksualną dwa lub więcej razy w tygodniu zagrożenie śmiertelnym w skutkach zawałem serca maleje aż o 50% w porównaniu z panami uprawiającymi seks rzadziej niż raz w miesiącu.

5. Seks dodaje pewności siebie

...twierdzą badacze z University of Texas (badania opublikowano w "Archives of Sexual Behavior"). Nawet ludzie o wysokiej na co dzień samoocenie czasami kochają się po to, by poczuć się jeszcze lepiej. Udany akt sprawia bowiem, że czujemy się atrakcyjni i pożądani. Jeśli do tego odbywa się go z osobą, którą darzy się miłością, efekt jest jeszcze silniejszy.

Ciąg dalszy - w części II. >>

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.