Co naprawdę ci szkodzi?

Oto lista czynników związanych ze stylem życia, które najszybciej mogą skrócić twoje życie - a zanim do tego dojdzie, przysporzyć ci poważnych kłopotów zdrowotnych.

Listę tę sporządzili lekarze i psycholodzy na podstawie badań klinicznych, a kolejność poszczególnych jej punktów nie jest przypadkowa...

TERAŹNIEJSZOŚĆ - ona najsilniej wpływa na twój obecny i przyszły stan zdrowia

Nałogi 1. Palenie papierosów - czynne i bierne. 2. Wpędzanie się w poważne długi. 3. Długotrwałe zażywanie leków nasennych. 4. Wypijanie zbyt dużych ilości alkoholu co najmniej raz w tygodniu. 5. Codzienne przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Odżywianie 1. Picie w dużych ilościach napojów gazowanych. 2. Zjadanie w ciągu tygodnia czterech lub więcej dań typu fast-food. 3. Zbyt rzadkie jadanie warzyw. 4. Rezygnowanie ze śniadania przez większość dni tygodnia. 5. Powtarzające się na przemian chudnięcie i tycie o 5-10 kg.

Sposób bycia, styl życia 1. Częstsze odczuwanie złości, niepokoju i stresu niż radości. 2. Poczucie utraty kontroli nad życiem prywatnym lub zawodowym. 3. Trwanie w unieszczęśliwiającym związku. 4. Ignorowanie ujawniających się dolegliwości i objawów problemów ze zdrowiem. 5. Brak aktywności fizycznej wykraczającej poza tę codzienna, rutynową.

PRZESZŁOŚĆ - również odciska się na twym obecnym i przyszłym zdrowiu 1. Częste poparzenia słoneczne. 2. Częste upijanie się. 3. Regularne palenie marihuany. 4, Życie w silnie zanieczyszczonym środowisku. 5. Rozległe urazy. 6. Ciężka choroba. 7. Duża liczba partnerów seksualnych.

PRZYSZŁOŚĆ? Możesz w znacznym stopniu naprawić dawne i obecnie popełniane błędy - i poprawić swoje zdrowie oraz wydłużyć życie! Po pierwsze: zwiększ aktywność fizyczną (wystarczy ćwiczyć 15-20 minut dziennie). Po drugie: rzuć palenie (i tęp palących w twojej obecności) Po trzecie: jedz więcej warzyw i owoców (norma to pięć porcji dziennie). Po czwarte: jedz jak najmniej niezdrowych i tłustych produktów (najgroźniejsze dla zdrowia są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz tzw. tłuszcze trans) Po piąte: przestań się zamartwiać i czerp z życia więcej radości (tego naprawdę można się nauczyć). Po szóste: wysypiaj się (ok. siedmiu godzin na dobę, które idealnie jest wesprzeć krótką popołudniową drzemką).

Dziś jest pierwszy dzień pozostałej części twojego życia. Co z nią zrobisz?

(źródło: "Recepta na długie życie", Rider's Digest 2010)

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: