Alergiku: trzymaj linię

Utrzymywanie właściwej stałej masy ciała zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych!

Od lat naukowcy gromadzili dowody na to, że osoby mające zbyt wiele kilogramów są bardziej zagrożone dolegliwościami alergicznymi, m.in. astmą, która do tego ma u nich cięższy przebieg niż u ludzi o prawidłowej wadze. Stwierdzono też korelację między nadmierna masą ciała a skłonnością do alergii pokarmowych. Czas na konkrety.

Zespół naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Środowiskowych Nauk Medycznych (NIEHS) przepuścił przez komputery dane zebrane od ponad 4 tys. młodych osób i odkrył, że otyłość zwiększa zagrożenie alergią średnio o 26 proc. Wynik szczegółowych analiz zdumiał jednak badaczy, okazało się bowiem, iż nadmiar kilogramów najbardziej sprzyja uczuleniom pokarmowym - otyli zmagają się z nimi o blisko 60 proc. częściej niż osoby o prawidłowej masie ciała!

Szanowni alergicy (zwłaszcza ci uczuleni na produkty spożywcze) oraz osoby zagrożone alergią ze względu na obciążenia rodzinne: jeśli Indeks Masy Ciała (BMI) przekroczył u was 23 i nadal rośnie, bez zwłoki bierzcie się za ćwiczenia!

źródło: The Journal of Allergy and Clinical Immunology

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.