Co zawstydza mężczyzn, cz. 2

Kontynuujemy listę przypadłości, które powodują dyskomfort mężczyzn. Panowie - czytajcie i szukajcie pomocy, bo nie warto godzić się z tym, z czym godzić się nie trzeba.

Bekanie Kilka beknięć po posiłku to normalna sprawa, bo w ten sposób żołądek pozbywa się połkniętego powietrza. Gdy częstemu bekaniu towarzyszą ból brzucha albo mdłości, warto skonsultować się z lekarzem, bo to mogą być objawy problemów z układem pokarmowym.

Puszczanie bąków Żadna inna naturalna funkcja organizmu nie doczekała się tylu żartów co wydalanie gazów. Puszczanie bąków nie jest objawem nieprawidłowości. W ten sposób organizm pozbywa się gazów, które powstają na skutek trawienia pokarmu przez bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym. Przeciętny człowiek "puszcza wiatry" 6-20- razy dziennie. Większa ilość gazu powstaje po wypiciu piwa, napojów gazowanych, po zjedzeniu niektórych owoców i warzyw. Każdy ma tendencję do produkowania większej ilości gazów po zjedzeniu pewnym produktów.

Świerzb To częsta dolegliwość stałych bywalców szatni sportowych. Można się nim zarazić poprzez kontakt ze sprzętem i przedmiotami, z którymi miał do czynienia chory. Objawem świerzbu jest zaróżowiona, swędząca skóra. Choroba często pojawia się w okolicach pachwin i wewnętrznych stron ud. Świerzb można wyleczyć samodzielnie, zaopatrując się w stosowne leki apteczne.

Stopa atlety Gdy świerzb zaatakuje stopy, mówi się o stopie atlety. Chodzenie boso po szatni i pod prysznicem zwiększa ryzyko zakażenia. Zaatakowana skóra swędzi, jest zaróżowiona, mogą pojawiać się na niej pęcherzyki, może też się łuszczyć. Leczenie polega na zastosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Jeśli cierpisz i na stopę atlety i na świerzb, lecz wszystkie zmienione chorobowo miejsca jednocześnie.

Wrastające paznokcie Aby paznokcie nie wrastały, należy je odpowiednio przycinać - tak, by ich krawędź była minimalnie wysunięta poza fałd skóry otaczający paznokieć z jego boków. Wrastający paznokieć wywołuje ból, zaczerwienienie, opuchliznę i stan zapalny.

Smoczy oddech Czosnek, cebula i palenie papierosów to najczęstsze przyczyny przykrego zapachu z ust. Czasami jednak przypadłość ta jest wywołana przez bakterie. Dlatego myjąc zęby, warto oczyścić także język, aby pozbyć się nadmiaru mikrobów. Jeżeli prawidłowa higiena jamy ustnej nie pomaga, trzeba zasięgnąć porady stomatologa lub lekarza, bo choroby dziąseł, nadmierna suchość w ustach i refluks także bywają przyczyną smoczego oddechu.

Kłopoty łóżkowe Mężczyźni nie lubią się do nich przyznawać, ale miewa je aż 30 % panów. Spadek libido, przedwczesny wytrysk, kłopoty z utrzymaniem erekcji... Część kłopotów może mieć podłoże w chorobie, np. cukrzycy, zaburzeniach krążenia krwi, problemach neurologicznych, leczeniu farmakologicznym, czy też w nałogach. Lepiej o swoich problemach porozmawiać z lekarzem (i im zaradzić) niż wstydzić się i cierpieć nadal.

Kłopoty ze słuchem Mężczyźni częściej niż kobiety miewają problemy ze słuchem także ze względu na rodzaj pracy jaki wykonują: górnicy, żołnierze, cieśle. Każdy hałas, jeśli działa na uszy zbyt długo, może pogarszać słuch - zbyt głośne słuchanie muzyki przez słuchawki także. Masz głośną pracę? Używaj ochronnych słuchawek. Lubisz muzykę? Nie przesadzaj z jej głośnością. To banał, ale naprawdę łatwiej jest zapobiegać niedosłuchowi niż go leczyć. Powiększona prostata Tak jak zmarszczki i łysina albo siwa głowa, tak i powiększona prostata jest objawem starzenia się wielu mężczyzn. Prostata to gruczoł otaczający cewkę moczową. Gdy się rozrasta, uciska ją powodując częstą chęć oddania moczu. Może też pojawiać się trudność ze swobodnym oddawaniem moczu. Na te dolegliwości cierpi ponad połowa mężczyzn po 75 roku życia. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów trzeba skonsultować się z lekarzem urologiem i regularnie monitorować tempo i rodzaj zmian powodujących rozrost prostaty.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.