Co zawstydza mężczyzn, cz. 1

Panowie, nie ma się czego wstydzić! Z wieloma kompleksami i dolegliwościami można sobie poradzić. Oto lista problemów, z jakimi najczęściej borykają się mężczyźni i rady, jak się od nich wyzwolić. Materiał podzieliliśmy na dwie części, bo lista okazała się zaskakująco długa...

Włosy na plecach Między 20 a 30 rokiem życia każdy mężczyzna zorientuje się, czy jest mu pisane bujne owłosienie na plecach, czy nie. Właśnie wtedy, jeśli włosy mają na nich wyrosnąć, zaczną to robić. Nie każdemu mężczyźnie owłosione plecy przeszkadzają, ale też nie każda kobieta marzy o tym, by głaskać ukochanego po "kudłatym grzbiecie"... Jedynym, najbardziej skutecznym sposobem aby na zawsze pozbyć się "futra" z pleców jest zabieg laserowy. Tym, których na niego nie stać (a to dość drogi zabieg) pozostaje depilacja i golenie, i to regularne.

Piwny brzuch Nie trzeba pić piwa by wyhodować "piwny brzuch". Mężczyźni mają tendencję do obrastania tłuszczem w okolicach talii, na brzuchu w jego wnętrzu. Panowie, których obwód talii jest większy niż połowa ich wzrostu mają powody do niepokoju, bo tłuszcz zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia. Na szczęście dobry plan odchudzania - dieta i trening - potrafi zmniejszyć obwód brzucha.

Nadmierne pocenie się Faktem jest, że mężczyźni pocą się łatwiej i obficiej niż kobiety. Jeśli jednak twoje dłonie stale są wilgotne, a na odzieży bardzo często pojawiają się mokre plamy, być może powinieneś skonsultować się z lekarzem. Przesadne pocenie się najczęściej dotyczy dłoni, stóp i pach i samodzielnie trudno sobie z tym problemem poradzić.

Zrośnięte brwi Ten problem może dotyczyć każdego mężczyzny niezależnie od wieku. Te same hormony, które powodują wzrost zarostu na twarzy, mogą zagęścić brwi i połączyć je w jedną całość. Pozbycie się części włosów może polegać na zniszczeniu ich cebulek zabiegiem elektrolizy lub na depilacji, która niestety nie daje trwałych efektów.

Wypryski po goleniu Najpierw punktowe zaczerwienienie, a następnie małe krostki wypełnione ropą to częsty skutek golenia zarostu. Krostki pojawiają się, gdy obcięte włosy odrastają, nie wydostając się na powierzchnię skóry. Aby zapobiegać ich powstawaniu warto przed goleniem rozgrzać skórę twarzy bardzo ciepłym prysznicem, następnie nałożyć piankę do golenia i przesuwać maszynkę po skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów; nie należy golić się pod włos.

Trądzik różowaty Nie zawsze rumieniec oblewający całą twarz jest objawem nieśmiałości, czy zawstydzenia, zwłaszcza u mężczyzn. Tak może się objawiać trądzik różowaty, który czasami sprawia też, że nos staje się obrzmiały i mocno zaczerwieniony, a na policzkach pojawiają się czerwone zgrubienia i linie. Trądzik różowaty wymaga interwencji dermatologa.

Wysokie czoło Faktem jest, że większość panów po 35 roku życia przestaje mieć bujną czuprynę. Włosy stają się cieńsze, rzedną, a w 50 roku życia może ich już prawie nie być. Łysienie zaczyna się od przesuwania się linii włosów w górę czaszki, mogą powstawać zakola, albo prześwitujące miejsca na czubku głowy. Nie wszystkim panom ta przypadłość spędza sen z powiek, bo na szczęście są kobiety, którym to wcale nie przeszkadza. Jeśli ty nie należysz do tej grupy, masz do wyboru dwie możliwości: zabieg wszczepienia włosów lub zastosowanie medykamentów. Nie wierz jednak w środki, których producenci obiecują, że odzyskasz czuprynę nastolatka.

Daltonizm Daltonizm nie oznacza, że świat widać w czerni i bieli. Najczęstszą formą tego schorzenia jest brak zdolności do odróżniania pewnych kolorów, np. czerwonego i zielonego. Daltonizm dotyka przede wszystkim mężczyzn i nie można się z niego wyleczyć. Choć czasami utrudnia życie, nie wyklucza normalnego funkcjonowania.

Chrapanie Niejedna kobieta narzeka na to, że kilka razy podczas jednej nocy budzi ją chrapanie męża. W większości przypadków chrapanie jest nieszkodliwe dla chrapiącego. Czasami jednak obniża jego jakość snu, może też być objawem tzw. bezdechu sennego. Jeśli chrapanie przeszkadza tobie samemu, albo twojej partnerce, zgłoś się do lekarza.

Zapach ciała Duży wysiłek fizyczny może spowodować, że ciało zacznie intensywnie... pachnieć. Zapach ten nie jest spowodowany wydzielaniem potu, ale działaniem bakterii, które go przetwarzają. Częsty prysznic i stosowanie antyperspirantu rozwiązują ten problem. Warto też pamiętać o częstym praniu odzieży, w której się trenuje lub fizycznie pracuje. W ograniczeniu przykrego zapachu pomaga też wykluczenie, albo chociaż ograniczenie ilości czosnku i cebuli w diecie.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA