Dieta na lepszy sen

Jeśli masz kłopoty z tym, aby dobrze odpocząć nocą, wprowadź do swojej diety kilka zmian. Dzięki nim łatwiej będziesz zasypiać i śpiąc lepiej się regenerować.

Jedz pokarmy bogate w tryptofan Rada aby przed snem wypijać szklankę ciepłego mleka ma sens, bo w mleku jest tryptofan, który ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Inne produkty zawierające tę substancję to: banany, miód, owies, drób.

Zjedz coś przed snem Niewielka przekąska zjedzona krótko przed pójściem spać może ułatwić zasypianie. Jeśli jednak zjesz zbyt dużo, skutek może być odwrotny.

Odstaw burgery i frytki naukowcy twierdzą, ze osoby, których dieta obfituje w tłuste pokarmy nie tylko tyją szybciej, ale też cierpią na zaburzenia snu.

Uważaj na kofeinę Nie pij kawy wieczorem, unikaj też produktów, które zawierają kofeinę, chociaż się z nią nie kojarzą: czekolada, cola, herbata, kawa bezkofeinowa. Kofeinę mogą tez zawierać niektóre leki i farmaceutyki: leki przeciwbólowe, odchudzające, moczopędne i przeciwprzeziębieniowe. Zanim przyjmiesz lek, sprawdź na opakowaniu, czy zawierają kofeinę.

Uważaj na alkohol Alkohol pomaga zasypiać, ale pogarsza jakość snu - powoduje wybudzenia, nocne pocenie się, koszmary. Jeśli masz ochotę i na alkohol i na zdrowy sen, na każdy kieliszek napoju alkoholowego wypij szklankę wody, aby przyspieszyć neutralizacje alkoholu w ciele.

Unikaj pikantnych potraw Pełen brzuch pogarsza jakość snu, ale brzuch pełen pikantnych smakołyków może dodatkowo powodować zgagę. A to już gwarancja nieprzespanej nocy. Dlatego kończ jedzenie ostro przyprawionych dań nie później niż na cztery godziny przed snem.

Wieczorami nie jedz białka Białko powinno stanowić istotny składnik posiłków dziennych, ale w kolacji lepiej ograniczyć jego ilość. Wysokobiałkowy posiłek jest ciężej strawny i może powodować kłopoty ze snem.

Nie opijaj się Po godzinie 20 ogranicz ilość wypijanych płynów - przecież nie chcesz wstawać kilka razy w nocy po to, by wędrować toalety?

Nie pal Nikotyna pobudza, więc zrezygnowanie z zapalenia papierosa tuż przed pójściem spać może być dobrym pomysłem. A może całkowicie rzucisz palenie?

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.